Güvenlik 13 MART 2012 / 16:30

Righard J. Zwienenberg ESET'te

Virüslerin davranışlarını inceleyen ve yakalanma sistemleri üzerine çalışmalar yapan Righard J. Zwienenberg, Kıdemli Araştırma Uzmanı olarak ESET’in Teknoloji Bölümü’nde göreve başladı. Righard J. Zwienenberg, Hollanda’da Delft Teknik Üniversitesi’nin sistemlerinde virüsler ile ilgili sorunlarla karşılaşınca, 1988 yılında virüsler üzerinde araştırma yapmaya başladı. O tarihten bu yana virüslerin davranışları, çözüm yolları ve yakalama sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

ESET’te yeni başlayan göreviyle ilgili konuşan Zwienenberg, ESET’te yer alarak virüslerle mücadele etmekten oldukça mutlu olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra bir kaç yıl evvel davul çalma eğitimi aldığını ve Miroslav Trnka ve Richard Marko’nun da yer aldığı ESET Rock grubu “Lost Clusters”a katılmayı düşündüğünü ifade etti.

Konuya değinen ESET ortak kurucusu Miroslav Trnka, 1987 yılında ilk bilgisayar virüsünü analiz ettiğini, Righard’ın ise kendisinden bir yıl sonra ilk defa bir virüs ile karşılaştığını belirtti. 20 yıldan fazla süredir sektörde olan Righard’ın katkılarıyla virüslerle olan savaşta güç kazandıklarını ifade etti.