Güvenlik 04 ŞUBAT 2014 / 17:19

RedHack, Vodafone’dan elde ettiği bilgileri de açıkladı

Dün Twitter hesabından Turkcell, Vodafone ve TTNET’e sızarak çeşitli müşteri bilgileri ve evraklarına ulaştığını duyuran RedHack, TTNET’ten sonra bugün Vodafone’dan sızdırılan bilgileri de paylaştı.

Twitter’da “Dünkü eylemimize Vodafone ile devam ediyoruz. Vodafone dinletilen sesli mesajları niye saklar?” diye soran RedHack, “Örnek 5 bin güncel sesli mesaj kaydını kişisel bilgilerini gizleyerek paylaşıyoruz” mesajı ile bilgilerin yer aldığı web sitesinin adresini paylaştı.

Bilgilerde arayan ve aranan kişinin telefon numarası, ad soyad, doğum tarihi, cinsiyet, ilçe, il, arama sonucu, arama zamanı, cevaplama zamanı, kapatma zamanı, basılan tuş gibi bilgiler yer alıyor. RedHack bu paylaşımı kişisel bilgileri gizleyerek yapmış.

Geçtiğimiz nisan ayında BTK, abonelerin kişisel bilgilerinin “kötü amaçla kullanımının önüne geçemeyen” operatörlere toplamda 17 milyon liraya varan idari para cezası kesmişti.

RedHack’in iki günden beri yaptığı açıklamalara karşın operatörlerden herhangi bir açıklama gelmedi. BTK’nın da RedHack’in bu eylemleri ile ilgili olarak ilgili şirketlere ne gibi bir tepki vereceği ise henüz belli değil. RedHack'in Turkcell'den elde ettiği bilgiler ile ilgili açıklamayı yarın yapması bekleniyor.

BTK'nın geçtiğimiz nisan ayındaki operatörlere ceza haberini buradan okuyabilirsiniz.