Güvenlik 11 MAYIS 2012 / 11:45

Radar teknolojisi trafikte güvenliği sağlayacak

Panasonic, yeni nesil trafik güvenlik sistemleri için gelişmiş bir radar teknolojisiyle yaya geçitlerindeki yayaları ve kör noktada kalan bisikletleri algılayarak trafik kazalarını önemli oranda azaltmayı umuyor.İnsanların ve araçların onlarca metre mesafeden algılanabilmesini sağlayan yeni teknoloji, milimetrik dalgalar sayesinde gece, yağmur, kar ve güneş ışığı gibi görüş mesafesinin az olduğu koşullarda bile nesnelerin algılanmasına olanak tanıyor.

Özellikle kavşaklarda oluşan kazaların önüne geçmesi beklenen teknoloji, kavşaklarda bulunan trafik denetim sensörlerinin kötü hava koşulların da bile 40 metreye kadar olan mesafelerdeki yayaları ve bisikletleri algılayabilmesine olanak sağlıyor. Teknoloji yaya geçitlerindeki yayaları ya da kör noktada olmaları nedeniyle görülemeyen bisikletleri algılayarak sürücüyü uyarmasıyla hem sürücünün yükünü hem de trafik kazalarını azaltıyor.

Aynı anda hem otomobil hem de insanları algılayabilme becerisine sahip teknoloji, 50 santimetreden az menzil çözünürlüğü ve 5 derecelik açısal çözünürlüğe sahip yeni teknoloji bu yönüyle yüksek algılama performansı sunuyor. Bunun yanı sıra kızılötesi, optik kameralar ve lazer sensörleri gibi algılama performansları sayesinde gece, yağmur, kar ya da yoğun sis gibi şartlardan etkilenmiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun