Güvenlik 12 EKİM 2012 / 08:26

Petrol devi ARAMCO'ya siber saldırı

Petrol devi ARAMCO'ya siber saldırı

Suudi Arabistandaki dünyanın en büyük Petrol şirketlerinden ARAMCO ‘da siber saldırı tarihinin belki de en büyük saldırılarından biri yapıldı.Shamon virüsünün şirketin ağına yerleşerek dağılması sonucunda 30.000 bilgisayar birden etkilendi ve bir şirkete tek seferde yapılmış olan en yıkıcı “Siber Saldırı” olarak tarihe geçti.

Reuters’da yer alan habere göre, “Şirket içinden bilgi alan ayrıcalıklı biri” olayın faili olabilir. Daha ciddi sonuçları önlemek amacıyla ARAMCO yönetiminin şirket personelinin e-posta göndermelerini ve almalarını yasakladıklarını ve “şimdilik” eskiden olduğu üzere klasik kağıt ile iletişime dönüldüğü ifade ediliyor.

Adaletin Keskin Kılıcı” adlı Hacktivist bir grubun üstlendiği bu saldırıya yönelik yapılan yazılı açıklamada saldırının “politik” amaçla yapıldığı ve Suudi Arabistan hükümetinin uyguladığı “vahşet” sebebiyle intikam amacı taşıdığı belirtildi. Bugüne kadar bilenmeyen bu “Hacker” grubu elde ettiği gizli bilgileri herhangi bir yerde henüz yayınlamamış olmasına rağmen tehditlerini sürdürmekte.

ARAMCO yönetimi yürümekte olan soruşturma ve inceleme sebebiyle spekülasyonları önlemeye yönelik resmi açıklama yapmıyor. Şirket CEO’su Al-Falih bu tür saldırıların ilk olmadığını ve son da olmayacağını ifade ederken, saldırı sebebiyle bir damla bile petrol kaybetmediklerini ve herhangi bir “kritik” zarara da uğramadıklarını söyledi.

Yapılan açıklamalarda yabancı siber saldırganların Amerika Birleşik Devletleri'ni hedef alan altyapı saldırılarının arttığı belirtildi. Saldırganların kimya, elektrik ve su tesisleri ile ulaşım sistemlerinin kontrollerini ele geçirmek için saldırılarda bulunduğu belirtildi.

Bu arada KATAR Gaz üreticisi RasGas şirketi de Ağustos ayı sonunda aynı virüsten etkilendiğimi açıkladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun