Güvenlik 12 NİSAN 2016 / 17:00

Pentagon siber saldırılara karşı savunmayı sağlama alıyor

Amerika Birleşik Devletleri, son dönemde giderek artan siber saldırılara karşı aldığı önlemlere bir yenisini daha ekliyor.

Bankaların ve finans kuruluşlarının siber güvenliklerini test etme ve geliştirebilme adına düzenledikleri 'hackathon' etkinlikleri Pentagon'a ilham vermiş gibi görünüyor. Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle birlikte sistemde açık bulan siber saldırganlara ödül verecek.

İlk etapta sistem üzerinde açık ve virüs arayacak olan siber saldırganlar, problemlerle karşılaşmaları durumunda Savunma Bakanlığı tarafından ödüllendirilecekler. Programa katılacak saldırganların özel olarak seçileceği ifade edilirken, katılımcıların Pentagon tarafından sıkı bir taramadan sonra düzenlenen yarışmaya katılabileceğinin altı çizildi. 

Hükümetlerin değişen siber saldırı yöntemlerine karşı olan tutumları değişiyor. Pentagon’un bir süredir gündemde olan “Hack The Pentagon” etkinliği konusunda somut adım atmasının yanı sıra geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık da siber güvenlik konusunda önemli bir hamle yapmıştı.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, siber saldırılara karşı 40 milyon pound değerinde bir tesisi hayata geçirmeye hazırlanırken, Savunma Bakanlığı yerleşkesinde yer alacak “Siber Güvenlik Operasyon Merkezi” gelişmiş güvenlik altyapısı sayesinde basit siber saldırılardan, hükümet destekli kritik saldırılara kadar geniş bir yelpazeye karşı siber koruma sağlayacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun