Güvenlik 31 MAYIS 2011 / 15:00

Pentagon işi büyütüyor: "Amerika'ya siber saldırı düzenleyeni savaş ilan etmiş sayacağız!"

"Amerika'ya siber saldırıyı savaş sebebi sayacağız!"

İşin özeti şu: Bundan sonra Amerika'ya siber saldırı düzenleyen, tepesine bomba yemeyi göze alacak.

Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük askeri otoritesi Pentagon, kendileriyle siber ortamda mücadele etmeyi "düşündüğünü düşündüğü" ülkelere uyarı yazıları göndermeye başladı. Bununla da kalmadı, Amerika'ya yönelik diğer ülkelerden yönlendirilecek siber saldırıları "Savaş ilanı" olarak değerlendireceğini ve tehtidi yönlendiren ülkelere gerçek silahlarla müdahale etme hakkının saklı kalacağını belirtti.

Wall Street Journal'ın haberine göre, bir askeri yetkilinin ağzından çıkan ifadelerle Pentagon'un söylemek istediği yaklaşık olarak şöyle bir şey: "Eğer siber saldırıyla örneğin bizim enerji ağımızı devre dışı bırakırsanız, tepenize roket yemeye hazırlanın!"

Pentagon'un bu kararının arkasında, şimdiye kadar ortaya çıkan en karmaşık saldırı tekniklerinin neredeyse tamamının devlet destekli olarak gerçekleştirilmesi yatıyor. (ed: pardon ama Stuxnet işi ne olacak?) Diğer yandan Pentagon'un saldırının kaynağından nasıl emin olacağı gibi hassas noktalara dair bir açıklama yok.

Çin'den cevap gecikmedi: "Biz Mavi Ordu'yu saldırı için değil, savunma için eğitiyoruz!"


Bu arada Çin, Blue Army (Mavi Ordu) adı verilen ve siber komandolardan oluşan bir orduya saldırı gücünü artırmak amacıyla on milyonlarca dolar kaynak akıtıldığını resmi olarak yalanladı. Çin'in açıklamasına göre ilgili birimler saldırı için değil, orduya ait sistemlerin korunması amacıyla eğitiliyor.Yaklaşık 2 yıldır var olduğu tahmin edilen Mavi Ordu Çin'in demeçlerine göre her ne kadar savunma amaçlı olarak konumlandırılsa da, birçok ülkeye yönelik olarak gerçekleştirilen Çin menşeyli saldırıların bu birimlerin işi olduğu düşünülüyor.

Bu arada yapılan tatbikatlarda Mavi Ordu'nun kendilerinin 4 katı büyüklükte bir ekip tarafından gerçekleştirilen farklı türlerdeki siber saldırıları başarıyla geri püskürttüğü ve yeteneklerini ispatladığı belirtiliyor.

İlgili haber "Acaba hangi ülke böyle bir saldırıya bu kadar hazır" diye bir soruyla bitmiş ki, bizce bu soru da son derece yerinde.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun