Güvenlik 01 KASIM 2012 / 16:47

Pentagon’da 'mobil savaş' başladı

Pentagon’da 'mobil savaş' başladı

Pentagon yaptığı açıklama ile RIM’in BlackBerry telefonlarını yine ağırlıklı olarak desteklemeyi sürdüreceğini açıkladı.Reuters’in haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı geçtiğimiz hafta, Apple ve Google’ın yaptığı cihazlar için izleme, yönetim ve güvenlik ihtiyaçlarına destek olacak yazılım tekliflerini almak üzere şirketleri davet etti. Savunma Bilgi Sistemleri Ajansı (Defence Information Systems Agency-DISA) teklifler için davetini bir federal internet sitesine 22 Ekim’de koydu ve konuyla ilgili de fazla reklam yapmadı. Aynı gün ABD Göçmenlik ve Gümrük İşleri Ajansı da, Apple’ın iPhone’u için RIM ile kontratını sona erdireceğini duyurdu.

Pentagon işlerinin bir bölümünü diğer tedarikçilere kaptırmak, Apple ve Samsung ile rekabette halihazırda zorlanan RIM için yeni bir darbe anlamına gelebilir. Pentagon yıllarca sadece BlackBerry telefonları kullandı. Ama aradan geçen yıllarda diğer şirketler de cihazlarında güvenlik yapıları geliştirdiği gibi, artan sayıda askeri yetkili de artık daha büyük dokunmatik ekranı ve daha hızlı tarayıcıları olan rakip markaların cihazlarını talep etmeye başladı.

Bir Pentagon sözcüsü, ABD ordusunun, sıkı güvenlik gerekliliklerini yerine getirecek diğer tedarikçilere izin verme konusunda çalıştığını açıkladı. Ama Pentagon, BlackBerry telefonların kullanımından çok fazla uzaklaşmak da istemiyor. Pentagon sözcüsü de bu konuda, “DISA; yüksek sayıda RIM cihazları desteklemeyi sürdüren kurumsal bir e-posta yapısını yönetiyor, bir taraftan da farklı mobil cihazları destekleyecek mobil yönetim yapısında ilerliyor” şeklinde açıklama yaptı.

DISA’nın tekliflerdeki talebi ise yazılımın ilk etapta en az 162 bin 500 cihazı yönetmesi. Ama bu sayı, ihale süreci sonunda 262 bin 500’e yükselebilir. Sonuçta Pentagon’un nihai isteği; yazılımın toplam 8 milyon cihazı desteklemesi.

RIM sözcüsü Paul Lucier ise şirketin BlackBerry Mobile Fusion ürünün de Android ve Apple cihazları yönetmek için kullanılabileceğini söyleyerek, “Bu ürün Pentagon’un farklı platformlarda ve sayısı hızla artan mobil cihazları desteklemesini mümkün kılabilir” dedi. RIM’in bir planı da BlackBerry 10 işletim sistemini kullanacak yeni akıllı telefonları kullanıma sunmak. Bunlar daha hızlı bir kullanıcı arayüzü sunarken, çeşitli akıllı telefon aplikasyonları için de daha iyi bir platform oluşturuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun