Güvenlik 29 TEMMUZ 2011 / 10:51

Para akışını engellemeye karşı boykot

Anonymous ve Lulz Security, takipçilerine PayPal’ı boykot etme çağrısında bulundu. Çağrının gerekçesinde yine Wikileaks’e yapılması istenen yardımların dondurulması bulunuyor.İki popüler haklayıcı, ortak bir açıklama yaparak, destekçilerine paralarını çekmeleri ve hesaplarını kapatmaları çağrısında bulundu. PayPal, çalınan ABD diplomatik bilgilerini açıklamasının ardından Wikileaks’in varlıklarını dondurmuştu. Şirket bu son hamlenin ardından ise yorum yapmaktan kaçındı. Ama kararına gerekçe olarak, web sitesini haklamaya yönelik devam eden yasal süreci gösterdi.

Ortak kampanyayı hayata geçiren LulzSec ve Anonymous ise, online bir mesajda şu yoruma yer verdi:

“PayPal, WikiLeaks’in, bu karanlık zamanda bir ‘gerçek’ ışığının kaynaklarını elinde tutmaya devam ediyor. Sadece kendimiz için dik duruyor ve insanları birleştiriyoruz ama PayPal hala herhangi suçtan elini yıkayarak kurtulabileceğini sanıyor, AntiSec hareketinin katılımcılarını yakalaması için yasa uygulayıcıları cesaretlendiriyor.”Her ikisi de güvenliği zayıf olan web sitelerinden özel bilgileri çalması ve yaymasıyla tanınan LulzSec ve Anonymous için bu kampanya, önemli bir adım aslında. Çünkü her iki grup da, karşı tepkilerinin kanuni yollardan devam ettiğini vurgulayabilmek için çok uğraşıyor. Küresel bazda 100 milyondan fazla insan online ödemelerini yapmak için PayPal kullanıyor.

PayPal: “Yasadışı bir aktivite olduğuna inanırsak hükümet yetkilileriyle çalışırız”

Şirket, Aralık 2010’da Wikileaks bağışlarını vermesi ABD hükümeti tarafından durdurulma baskısına boyun eğdikten sonra, LulzSec ve Anonymous gibi online aktivistlerin büyük öfkesine maruz kaldı. Bu olaydan kısa bir süre sonra da site sayısız DDOS saldırılarının hedefi oldu. Temmuz başında ABD ve Avrupa’da 14 kişi bu saldırılarla bağlantıları olduğu iddiasıyla yakalandı.

Özellikle bu boykotu dikkate almamasına rağmen PayPal yaptığı bir açıklamada BBC News’a şunları söyledi: “Gizlilik politikamız çerçevesinde, eğer bir mahkeme talebi veya celp alırsak, eğer yasaya uymamız gereken bir durum olursa veya biz yasadışı bir aktivitenin olduğuna inanırsak, o zaman hükümet yetkilileri veya kanun uygulayıcılarla çalışırız.”