Güvenlik 26 MART 2012 / 08:41

Özel bilgiler risk altında

Xerox'un yaptırdığı araştırma çalışanların yarısından fazlasının şirket güvenlik politikalarından habersiz olduğunu ve bu politikaları takip etmediğini ortaya koydu. ABD'de toplam 2541 çalışan üzerinde yapılan araştırma, ofislerdeki güvenlik sorunlarına ışık tuttu. Ofis ortamında güvenlik önlemi olmadan gizli kişisel bigilerin kolayca taranıp, basılmasının yanı sıra, BT güvenlik önlemlerinin önemsenmemesinin gelecek için endişe verici olduğunun altı çizildi.

Araştırmada dikkat çeken noktalardan biri çalışanların yüzde 39'luk kısmının müşterilere ait kredi kartı numaraları ve finansal raporlar gibi gizli bilgileri şirketlerin güvenli bir şekilde korumadıklarına inandıkları olurken, çalışanların yarısından fazlası diğer BT cihazları ile karşılaştırıldığında şirketler için en büyük güvenlik tehdidini bilgisayarların oluşturduğuna inanıyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu güvenlik sorunlarını gidermek adına Xerox ve McAfee, geleneksel 'black listing' taktiğinden daha güvenilir olan, yalnızca onaylanmış dokümanlar üzerinde işlem yapmaya izin veren 'white listing' modülünü kullanacak. Bu sayede şirketler virüslerin, casus yazılımların ve diğer kötü niyetli yazılımların farkında olacağı gibi, onları engelleme sorumluluğundan da kurtulmuş olacak.

Konuyla ilgili konuşan Xerox Kurumsal Çözümler Başkanı Rick Dastin, her gün ortaya çıkan 50 binden fazla güvenlik tehdidinin, güvenlik duyarlılığı olan şirketlerin BT yöneticilerini zor durumda bıraktığını söyledi. Özellikle ağa bağlı bir bilgisayardan faks cihazına kadar, ofiste kullanılan her cihazın bu tarz tehditlere yol açtığını vurgularken, bu işbirliği ile bu riskleri en aza indirmek istediklerini dile getirdi.