Güvenlik 26 MART 2012 / 08:41

Özel bilgiler risk altında

Xerox'un yaptırdığı araştırma çalışanların yarısından fazlasının şirket güvenlik politikalarından habersiz olduğunu ve bu politikaları takip etmediğini ortaya koydu. ABD'de toplam 2541 çalışan üzerinde yapılan araştırma, ofislerdeki güvenlik sorunlarına ışık tuttu. Ofis ortamında güvenlik önlemi olmadan gizli kişisel bigilerin kolayca taranıp, basılmasının yanı sıra, BT güvenlik önlemlerinin önemsenmemesinin gelecek için endişe verici olduğunun altı çizildi.

Araştırmada dikkat çeken noktalardan biri çalışanların yüzde 39'luk kısmının müşterilere ait kredi kartı numaraları ve finansal raporlar gibi gizli bilgileri şirketlerin güvenli bir şekilde korumadıklarına inandıkları olurken, çalışanların yarısından fazlası diğer BT cihazları ile karşılaştırıldığında şirketler için en büyük güvenlik tehdidini bilgisayarların oluşturduğuna inanıyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu güvenlik sorunlarını gidermek adına Xerox ve McAfee, geleneksel 'black listing' taktiğinden daha güvenilir olan, yalnızca onaylanmış dokümanlar üzerinde işlem yapmaya izin veren 'white listing' modülünü kullanacak. Bu sayede şirketler virüslerin, casus yazılımların ve diğer kötü niyetli yazılımların farkında olacağı gibi, onları engelleme sorumluluğundan da kurtulmuş olacak.

Konuyla ilgili konuşan Xerox Kurumsal Çözümler Başkanı Rick Dastin, her gün ortaya çıkan 50 binden fazla güvenlik tehdidinin, güvenlik duyarlılığı olan şirketlerin BT yöneticilerini zor durumda bıraktığını söyledi. Özellikle ağa bağlı bir bilgisayardan faks cihazına kadar, ofiste kullanılan her cihazın bu tarz tehditlere yol açtığını vurgularken, bu işbirliği ile bu riskleri en aza indirmek istediklerini dile getirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun