Güvenlik 12 ARALIK 2012 / 17:36

Otobüslerde yolcuların konuşmaları kaydedilmeye başlandı

Uzunca bir süredir toplu taşıma araçlarından en ücra sokak köşelerine kadar giren gizli kamera sistemlerinden sonra, A.B.D’de otobüslerde kullanılmaya başlanan kamera ve mikrofon uygulaması insanların mahremiyetlerini kayıt altına alması eleştirilerine maruz kalıyor.Birçok otobüs şirketi tarafından benimsenen uygulamayla birlikte, daha önce sadece yolcuların görüntüleri kayıt altına alınırken, bir süredir görüntülerin yanı sıra yolcuların kendi aralarında yaptıkları konuşmalar da kayıt altına alınıyor.

Otobüs şirketleri yeni uygulamayla birlikte, yolculara çok daha güvenli bir yolculuk sunduklarını belirtiyorlar. Sistemle birlikte, otobüste çıkabilecek her türlü olaydan anında haberdar olabildiklerini belirten şirketler, elde edilen kayıtların kötü amaçlarla kullanılmadığının altını çizdiler. Hali hazırda sistemi kullanan birçok otobüs şirketi, otobüslerine 6 adet hem görüntü hem de ses kaydı alabilen alıcı yerleştiriyorlar.

Şirketler, yolcuların yeni uygulamayla birlikte daha güvenli bir şekilde seyahat edeceklerini söylese de, madalyonun diğer tarafına bakıldığında göze ihlal edilen mahremiyetler çarpıyor. Hali hazırda neredeyse her türlü alanda bulunan gizli kameraların insanların her hareketini izlediğini düşünürsek, işin ucunun nerelere varacağını hayal etmek pek de zor olmuyor. George Orwell’ın 1984 romanında olduğu gibi, insanların “tele ekran” benzeri sistemlerle kontrol altına alınması, bireyi uzun vadede özgür düşünceden ve kişiliklerinden uzaklaştırarak tektipleştirecek.

Görünen o ki, bu tarz distopya örneklerini ilerleyen zamanlarda hayatlarımızda daha çok göreceğiz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun