Güvenlik 09 NİSAN 2012 / 15:01

Öğrenci ve ebeveynler güvenli internet konusunda bilgilendirildi

Türkiye’de ilk kez bir emniyet müdürlüğü, güvenli internet konusunda öğrenci ve ebeveynlere yönelik bir seminer düzenledi. Isparta Emniyet Müdürlüğü tarafından organize edilen seminer, Avrupa Birliği desteğiyle oluşturulan bir projenin uzantısı olarak yapıldı. Proje kapsamında sağlanan 5 bin euro maddi destekle üç pilot okul belirlendi ve gönüllü eğitimcilerın yardımıyla öğrencilere güvenli internet konusunda detaylı eğitimler verildi. Toplumu bu konuda bilinçlendirmeyi hedefleyen Isparta Emniyet Müdürlüğü, Isparta Kültür Merkezi’ndeki seminerle de yaygın çaplı bir bilgilendirme çalışması yapmış oldu.

Sosyal paylaşım sitelerindeki tehlikelere dikkat çeken ESET Türkiye Satış Müdürü Barbaros Akkoyunlu, öğrencilerin Facebook’ta sosyalleşmelerinin normal olduğunu fakat özel bilgilerini korumaları gerektiğini söyledi. Öğrencilerin sosyal mağdur olmamaları gerektiğini söyleyen Akkoyunlu, ebeveynlerin internetten kaçmamaları gerektiğini ifade etti.

Sosyal mecralar tehlikelere gebe

Seminerdeki katılımcılara, Isparta Emniyet Müdürlüğü Bilgi İşlem Şubesi’nin hazırladığı “İnternet sokaktan farksız“ başlıklı kitapçık dağıtıldı.

Konuyla ilgili konuşan ESET Türkiye Satış Müdürü Barbaros Akkoyunlu, djital dünyada dikkat edilmesi gereken konuları aktarırken, bilgisayar kullanıcılarının yüzde 65’inin en az bir defa mutlaka saldırıya uğradığını dile getirdi. Akkoyunlu, bilgisayar korsanlarının son derece becerikli yazılımlarla sistemlere sızmaya ve kişisel bilgilere ulaşmaya çalıştığını ifade ederken, özelikle gençler tarafından çok yoğun olarak kullanılan sosyal paylaşım mecralarının barındırdığı güvenlik açıklarına değindi.

Sözlerine, Facebook gibi sitelerde tanımadığı kişilerle adres, yaş günü, kimlik numarası gibi bilgiler paylaşmanın taşıdığı risklerle devam eden Barbaros Akkoyunlu, tüm bu bilgilerin paylaşımı sonucu sosyal mağduriyet yaşanabileceğini söyledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun