Güvenlik 08 ARALIK 2014 / 12:21

NSA Türkiye'deki GSM çalışanlarını dinlemiş

NSA’nın eski çalışanlarından Edward Snowden’in yayınladığı “dinleme” haritasına göre, dünyadaki GSM operatörleri çalışanlarını düzenli olarak dinlemeye aldığı ortaya çıktı. Haritada Türkiye’deki GSM çalışanlarının yüzde 75’inin de dinlediği belirtiliyor.Yayınlanan belgelere göre, Rusya’da gizlenen NSA eski çalışanı Edward Snowden ABD’yi zor durumda bırakmayı sürdürüyor. Yayınladığı NSA belgeleriyle, ABD’nin neredeyse bütün dünyayı takibe aldığını ortaya çıkaran Snowden, yayınladığı dinleme haritasıyla dinlenen ülkeleri bir bir açıkladı. Haritaya göre,  dünyadaki operatörlerin tamamına yakınında dinleme yapan NSA, sadece Kanada, Burma ve Tunus'daki operatörleri dinleyememiş.

AURORAGOLD isimli bir proje kapsamında, tüm operatörlerin çalışanlarının e-postaları, telefon görüşmeleri ve her türlü iletişimi dinleme altına alınmış. Bu sayede GSM operatörlerinin teknik açıklarını öğrenen NSA yetkilileri, hedefledikleri kişilere kolaylıkla uğraşmayı başarmış. Elde edilen verileri NSA'nın nasıl kullandığı konusunda ise net bir bilgi yer almasa da, dünyadaki bütün şirketlerin dinlenildiğini düşünürsek, ABD'nin bu verileri şantaj amaçlı kullandığını ya da ABD'li şirketlere manevra alanı sağladığını düşünmek mümkün. Tabi bunları komplo teorisi olduğunu belirtmekte fayda var.

Geçtiğimiz aylarda Almanya tarafından dinlendiği ortaya çıkan Türkiye, Snowden’in açıkladığı verilere göre NSA tarafından da dinlenmiş. Türkiye’de hizmet veren GSM operatörlerindeki çalışan yüzde 75’inin dinlenildiğini ortaya çıktı.