Güvenlik 16 TEMMUZ 2013 / 15:34

NSA sızıntısı buluta güveni azalttı

Edward Snowden ile ortaya çıkarılan ABD şirketlerinin sunucularını ABD hükümetine açtığı iddiaları "bulut bilişim" kavramına oldukça zarar verdi.İngiliz The Guardian gazetesinde Amerika’nın internet ortamında yapılan işlemleri takip etme ve kişilerin telefon görüşmelerini dinlemek için kullandığı PRISM adlı programının başta Facebook, Google, Apple olmak üzere birçok Amerikan teknoloji devinin kullanıcı bilgilerine ulaşabildiğini ortaya çıkardı. Bu haberin ardından Google yaptığı açıklama ile ellerinde bulunan kullanıcı bilgi ve belgelerini yasal bir zemin ya da hukuki bir karar olmadığı sürece hiçbir devlet ya da özel kurum ile paylaşmadıklarını açıkladı. Hükümetin, Google’ın elinde olan verilere erişimine izin veren bir uygulamalarının olduğu yönünde çıkan haberleri yalanlayan Google’ın ardından Apple da bugüne kadar PRISM diye bir sistemi duymadıklarını ve konuyla ilgili herhangi bir bilgileri olmadığını söyleyerek haklarında kullanıcılarının verilerini paylaştıkları yönündeki haberlerin asılsız olduğunu iddia etti.

Bulut servislerinde güvenlik endişeleri artıyor

Birçok ülkeyi sarsan bu dinleme ve izleme haberlerinin ardından, son dönemlerde oldukça gündemde olan bulut servisleri ile ilgili kişisel verilerin korunması, güvenlik ve kişilerin tüm bunları nasıl sağlaması gerektiği üzerine yaşanan endişeler çoğalmaya başladı. CloudTimes’ta yer alan habere göre, uzmanlar bulut servis sağlayıcılarının kullanıcıların verilerini devlet ya da herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından erişimi engellemek ve güvenliğini sağlamak için daha fazla şifreleme yapmaya odaklanacaklarını söylüyorlar. PRISM de dahil olmak üzere son dönemlerde gündeme gelen birçok izleme ve dinleme skandalının ardından kullanıcıların kişisel verilerin gizliliği ve güvenlik konusundaki hassasiyetlerinin arttığını vurgulayan uzmanlar, kullanıcıların bulut hizmeti aldığı sağlayıcıya güvenlerini bir kez kaybettiğinde sağlayıcıların bundan uzun vadede büyük zararlar alacağını da söylüyor.

Hizmet sağlayıcıların önümüzdeki süreçte kullanıcılarının verilerini korumak adına daha geniş güvenlik önlemleri alacağını dile getirilirken, kullanıcılara bulut servislerinde hangi bilgi ve belgelerini saklayıp hangilerini saklamamaları gerektiği konusunda da eğitim verme yolunu seçecekleri de öngörülüyor.

[caption id="attachment_84433" align="alignnone" width="550"] Barack Obama ve Toomas Hendrik Ilves[/caption]

"Avrupa kendi bulutunu kurmalıdır"

PRISM skandalının ardından Avrupa'dan önemli sesler yükselmeye başladı. Estonya Başbakanı Toomas Hendrik Ilves'e göre Avrupa'nın kendi bulutunu oluşturma zamanı geldi. ABD'nin hizmet sağlayıcılarına güvenmenin artık imkansız olduğunu dile getiren Ilves, şunları söyledi:
"Geçtiğimiz aylar yeniden gösterdi ki; kullanıcıların AB yasaları altında, tamamen güvende olacağı Avrupa'nın kendi veri bulutlarını yaratması çok önemli. Şu anda Avrupa'da bulut hizmeti sunan şirketlerin yüzde 95'i ABD menşeli. AB veri koruma yasalarının da modernize edilmesinin gerekliliği ve büyük özel şirketlerin devletlerden daha  çok bilgiye sahip olabileceğinin farkına varılmasına ihtiyaç var."

Özellikle küçük ülkeler için kendi bulutu ve hizmetine sahip olmanın önemine değinen Estonya Başbakanı, ABD'nin teknoloji şirketlerini de eleştirdi:

"Elde edilen verilere göre, eğer Apple, Google Mail gibi hizmetleri kullanıyorsanız kişisel mahremiyet ve güvenlikten söz edilemez ya da Avrupa'nın vatandaşlarına vaat ettikleri standartlar sağlanamaz. Bence önümüzde bir fırsat duruyor. ABD'nin her şeyi takip ettiğini düşünerek dövünmenin bir anlamı yok."

Toomas Hendrik Ilves, Avrupa ülkelerinin de izleme faaliyetlerinde bulunabileceğini belirterek ABD'nin kendilerinin izlemesinin yanı sıra Avrupa'daki baskın ülkelerin; Finlandiya, Estonya, Danimarka gibi küçük ülkelere istediklerini uygulayabileceklerini, bu konuda önlem alınması gerektiğini açıkladı.

Baltık ülkelerinden sorumlu Microsoft CEO'su Rain Laane ise durumun bir nüans farkından yanlış anlaşıldığını belirtti. Laane, "ABD'deki Patriot Yasası her zaman Avrupa ülkelerinin yasalarıyla uymayabilir. Bence çözüm içlerinde ABD'nin hizmet sağlayıcılarının da bulunduğu bir teknoloji platformunda gerçekleşecek. İnanıyorum ki yasal çözüm ülkelerin liderleri arasında bulunacaktır" dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun