Güvenlik 21 EKİM 2013 / 13:41

NSA, Meksika Başbakanı’nın e-postasına dahi sızmış

Meksika hükümetini sistematik olarak yıllarca gözetleyen Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), Meksika Başbakanı’nın e-posta hesabına sızdığı ve gizli yazışmaları ele geçirdiği ortaya çıktı.Edward Snowden’nı sızdırdığı bilgiler ışığında Spiegel’de yer alan haberde, 2010 yılında dönemin Meksika Başbakanı Felipe Calderon’un e-posta hesabına sızıldığı bilgisi verildi. NSA belgelerine göre, tüm kabine üyelerinin kullandığı e-postalara sızılarak “Meksika’nın tüm politik sistemi ile diplomatik, ekonomik ve liderler arasındaki tüm iletişim” ele geçirildi.

NSA, ABD vatandaşlarının güvenliğini gözettiği için bu tip gözetlemeleri masum göstermeye çalışırken, Meksika’nın şu anki hükümetinden bir açıklama geldi. Milli Hareket Partisi’nden (PAN) seçilen Calderon hükümetinin ardından göreve gelen Enrique Pena Nieto hükümetinden yapılan açıklamada, “Komşu ve iş birliği içerisinde bulunan ülkeler için iddia edilenlerin gerçek olması düşünülemez” denildi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın NSA konusuyla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatması gerektiği yinelenen açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin zedelenebileceği sinyalleri verildi. 2012 yazında da o dönem başkan adayı olan şimdiki Başbakan Enrique Pena Nieto’nun izlendiği ortaya çıkmıştı.

Brezilya da hedef ülkeler arasında yer aldı

NSA’in Güney Amerika ülkelerinin birçoğunda yasa dışı istihbarat verileri topladığı ortaya çıkmıştı. Brezilya Başbakanı Dilma Rousseff, beş hafta önce ABD gezisini iptal ederek ortaya çıkan skandal nedeniyle NSA’in yaptıklarını kınamıştı.

Meksika ve Brezilya’daki politikacıların ABD tarafından izlenmesinin ardında önemli detaylar olduğu Spiegel’de yer buldu. Gazeteye göre, Meksika ve Brezilya, gözetlenmesi gereken ülkeler listesinde ilk sıralarda yer alarak “öncelikli” olarak nitelendirildi.

Meksika’nın ekonomik durumu, askeri kapasitesi, insan hakları ve uluslararası ticaret ilişkileri 3. aşamada önemli gören NSA, ilk seviyeye uyuşturucu ticaretini yerleştirmiş. Brezilya için de benzer sıralamalar yapılırken, ülkenin nükleer programı en üst sırada konumlandırılmış.

Haberin detayları için http://www.spiegel.de/international/world/nsa-hacked-email-account-of-mexican-president-a-928817.html adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun