Güvenlik 28 KASIM 2013 / 13:11

NSA Başbakan Erdoğan’ı da dinlemiş

ABD’li eski istihbarat ajanı Edward Snowden’ın, ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) tarafından yürütülen küresel casusluk projesini (PRISM) ortaya çıkarmasının ardından, açıklanan son belgeler bu kez Kanada’yı baskı altına alacak gibi duruyor.NSA’in 2010 yılında Kanada’nın Toronto kentinde yapılan G-8 ve G-20 Zirvesi'ne katılan liderleri dinlemek için Kanada İletişim Güvenliği Kurumu CSEC (Communications Security Establishment Canada) ile işbirliği yaptığı iddia ediliyor. Aralarında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu 25 ülke liderinin dinlenildiği belirtilen rapora göre, NSA tarafından yürütülen ve 6 gün süren operasyon boyunca ABD’nin Ottowa’daki büyükelçilik binasının kullanıldığı söyleniyor. 2010'da Kanada'da yapılan G-8 ve G-20 Zirveler'i için NSA'in dinleme yapma isteği, halen görevde olan Başbakan Stephen Joseph Harper tarafından kabul edildi.

Dinleme operasyonu Kanada işbirliği ile tamamlandı

Kanada'nın resmi yayın kuruluşu CBC'ye ulaşan, üzerinde “çok gizli” (top secret) ibaresi bulunan belgelerde NSA’in, 6 yürüttüğü operasyonu Kanada makamlarından gizleme gereği de duymadığı belirtiliyor. NSA'nın brifing notunu hazırlayan görevliler raporlarında, "operasyon Kanadalı yetkililer ile yakın işbirliği içinde tamamlandı" ifadesini kullandılar. Raporda, NSA’nın casusluk operasyonunu Kanadalı ortaklarıyla "yakın koordinasyon" içinde gerçekleştirdiği ve Kanada makamlarından gizlenen bir bilginin olmadığı ifade ediliyor. Belgelerde, zirvede özellikle belli liderlerin dinlendiği yönünde bir ifade yer almıyor.

Kanada Başbakanlık sözcüsü Jason MacDonald CBS’nin haberi hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Reuters'a e-posta üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Biz ulusal güvenlik ile ilgili konularda yorum yapmıyoruz. Bizim güvenlik birimlerimizin, görevlerini hukuka uyumlu bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için bağımsız denetim mekanizmaları bulunmaktadır."Dinleme “siyasilere destek amacıyla” yapıldı

Snowden’ın daha önce açıkladığı belgelerde, ABD ve Kanada istihbarat servislerinin, 2009’da Londra’daki G-20 zirvesine katılan liderlerin ve yabancı diplomatların telefonlarının dinlenmesi ve e-posta yazışmalarının ele geçirilmesinde İngiliz istihbaratı ile işbirliği yaptığı ortaya çıkmıştı. CBC News tarafından yayınlanan NSA bilgilendirme notuna göre, ABD’nin Kanada’daki G-20 zirvesini dinlemesi, "siyasilere destek sağlama" amacıya gerçekleştirildi.

Snowden’in açıkladığı önceki belgelerde de, uluslararası müzakerelerde ABD’nin elini güçlendirmek için yabancı heyetler hakkında casusluk faaliyetleri yürütüldüğü ifade edilmişti. NSA skandalının patlak vermesinin ardından, İngiliz The Guardian’ın gazetesi, aralarında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de bulunduğu 2009 yılında Londra’da düzenlenen G-20 Zirvesi katılımcılarının dinlendiğini ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) internet kullanıcılarını ve telefon görüşmelerini izlediği yönündeki bilgileri basına sızdıran Edward Snowden’ın belgelerine dayanarak ortaya çıkarmıştı. Habere göre, Türkiye de dâhil olmak üzere tüm katılımcıların bilgisayarları ve telefon görüşmeleri gizlice dinlendi. Haber, 2 Eylül 2009′da Londra’da başlayan G-20 maliye bakanları toplantısı ile ilgili ‘son derece gizli’ ibareli belgede, hedefin Ankara’nın malî reform ve regülasyon ile ilgili yaklaşımının yanı sıra Türkiye’nin diğer G-20 üyeleriyle işbirliği isteğinde olup olmadığı bilgisine ulaşmak olduğu belirtiliyordu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun