Güvenlik 22 AĞUSTOS 2013 / 11:45

Mobil ve sanal para tehlikede

2013'ün ikinci çeyreğinde öne çıkan BT güvenlik vakalarını ve trendlerini analizini içeren “BT Tehdit Evrimi” raporu yayınlandı. Kaspersky Lab. tarafından yayınlanan “BT Tehdit Evrimi: 2013 İkinci Çeyrek Raporu”na göre siber saldırganlar mobil saldırı ve sanal para hırsızlığına yoğunlaştı.  Kaspersky Lab. uzmanlarının hazırladığı Siber tehdit rapora göre en geniş kategoriyi zararlı mobil yazılımlar oluşturuyor. Sayıca en fazla ve karmaşık olması özelliği de bu tehdidi daha önemli kılıyor. Sanal suçluların kötü niyetli mobil yazılımları arttırması bir yana, artık bu programları geliştiriyor ve etki alanlarını artıyorlar. Son 6 ayda 45 binin üzerinde zararlı mobil yazılım değişikliği yapıldığı  tespit edildi.

Rapor yılın ikinci çeyreğinde sanal para (bitcoin) hırsızlığı ve madenciliği gibi suçlara yöneldiklerini ortaya koydu. Dijital paranın değerinin artmasının, sanal suçluları bu yöne sevk ettiği düşünülüyor.

Sanal para değer kazanıyor

Bir sanal para birimi geçtiğimiz yıl 1 ABD sentinden daha düşük bir değere eşitken, bu yıl 130 dolar seviyelerine kadar yükseldi. İstikrarla devam eden bu yükseliş eğrisi, sanal suçluların iştahını açıyor. Sanal paranın finansal ve yasal düzenlemeleri yok. Ayrıca güvenli işlem sürecinin çalışmaması da, suçun önlenebilmesine engel oluyor.

Sosyal mühendislikle çalıyorlar

Sosyal mühendislik araçları üzerinden gerçekleştirilen yasa dışı kampanyalar sanal para dolandırıcılıklarına kaynak oluşturuyor. Nisan ayında sosyal mühendislik araçları aracılığıyla Skype uygulamasını kullanarak sanal para madenciliği yapan bir virüs yazılım yakalandı. Mayıs ayındaysa, kimlik avı dolandırıcılığıyla MtGox’un sahte versiyonu üzerinden sanal para hırsızlığı yapan bir kampanya tespit edildi.

Sanal suçlar ağırlıklı olarak mobil ve sanal para da yoğunlaşsa da, Kaspersky Lab. uzmanları yılın ikinci çeyreğinde 400 milyondan fazla bilgisayar bulaşması ile 577 milyondan fazla web tabanlı saldırı engellediklerini de rapor etti.