Güvenlik 09 MART 2012 / 12:32

Mobil cihazlara yönelik zararlı yazılımlar çeşitleniyor

Mobil cihazlara yönelik zararlı yazılımlar çeşitleniyor

Mobil cihazlara yönelik tehditin arttığını belirten Kaspersky Lab uzmanları, 2011 yılında 6 kat daha fazla zararlı yazılım bulunduğunu açıkladı. 2011 yılı içerisinde mobil cihazları hedefleyen kötü amaçlı yazılım sayısının, yıl içinde tanımlanan toplam 5255 yeni modifikasyon ve 178 yeni ve birbirine benzerlik gösteren yazılkım grupları ile 6,4 kat artış gösterdiğini açıklayan Kaspersky Lab, sadece 2011 Aralık ayı içerisinde 2004-2010 arası dönemden daha fazla sayıda mobil cihazları hedefleyen yeni kötü amaçlı yazılım program ortaya çıkardı.

Platform alanında incelendiğinde 2011 yılının son altı ayı boyunca Android hedefli tehditlerin sayısında sabit bir artış gözlenirken, yaz ortası itibariyle Android için üretilen kötü amaçlı yazılımların sayısı Symbian’ı geride bıraktı. Sonbaharda J2me platformunu izleyen Android, hedeflenen platformlar bazında açık ara lider konumda bulunuyor.

2010 yılında ilk kez kullanılan Man-in-the-Mobile saldırı methodu, 2011 yılında giderek güçlendi. Özellikle ZitMo ve SpitMo trojanları, asıl ZeuS ve SpyEye programları ve son dönemde tespit edilen en karmaşık mobil tehditlerin bazıları ile birlikte çalışıyor. Bu Trojan’lar, kötü amaçlı kullanıcılara, ele geçirilmiş banka hesaplarını kullanarak finansal işlemler gerçekleştirmede yardımcı oluyor. Aynı zamanda bu Trojan’lar, çok platformlu yapıları ile de dikkat çekiyor. ZitMo’ nun bazı versiyonları Symbian, Windows Mobile, BlackBerry ve Android için, SpitMo’nun bazı versiyonları da Symbian ve Android için tespit edildi.

QR kodları yardımı ile yayılan ilk zararlı yazılım 2011 yılında kullanılırken, kullanım kolaylığı siber suçluları bu kodu kullanmaya yönlendiriyor. QR kodları, virüs yazanların yanı sıra yakın zamanda siber suçlular arasında popüler olacağı kesin olan zararlı ortak programlar arasında görülüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun