Güvenlik 07 EYLÜL 2012 / 17:15

Mobil cihazlara yönelik saldırılar artıyor

Mobil cihazlara yönelik saldırılar artıyor

ESET’in yaptırdığı araştırmaya göre masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda güvenlik yazılımı kullanma oranı, hem dünyada hem de Türkiye’de yüzde 90’ları aşmasına rağmen tablet ve akıllı cep telefonlarında güvenlik yazılımlarının henüz yaygın kullanılmadığını ortaya çıktı.

2012 yılının ikinci çeyreğinde, 49 ülkede 50 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, tablet ve akıllı telefonlarda antivirüs yazılımı kullanma alışkanlığının henüz masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda olduğu kadar gelişmediğini ortaya koydu. Bu konuda dünyada ortalama oran daha düşük iken, Türkiye’de kullanılmama oranının daha yüksek olması dikkat çekti.

En az akıllı telefonlarda kullanılıyor

• Masaüstü bilgisayarlarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı dünyada yüzde 2.9, Türkiye’de yüzde 5.4      düzeyinde,

• Dizüstü bilgisayarlarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı dünyada yüzde 4.2, Türkiye’de yüzde 8.0  düzeyinde,

• Netbooklarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı dünyada yüzde 6, Türkiye’de yüzde 7.9 düzeyinde,

• Tablet kullanıcıları arasında antivirüs yazılımı olmayanların oranı dünyada yüzde 27.3, Türkiye’deyse yüzde 43.5 düzeyinde,

• Akıllı telefonlarda antivirüs yazılımı bulundurmayanların oranı dünyada yüzde 35.9, Türkiye’de yüzde 56.2 düzeyinde.

Mobil ürünler, siber suçluların hedefi

Araştırma sonuçlarını değerlendiren ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada internet konusundaki en önemli gündem konularının başında güvenlik ve online tehditler geldiğini söyledi. Şirket olarak her gün 200 bin yeni zararlı yazılım tespit ettiklerini dile getiren Akkoyunlu, korunma yazılımı olmadan bu tehditlerden korunmanın neredeyse imkansız olduğunun altını çizdi.

Son iki yıldır hızla kullanımı artan tablet ve akıllı telefonlarda ise bu tür yazılımları kullanma alışkanlığı henüz gelişmediğini belirten Akkoyunlu, buna karşılık siber suçluların bu ürünleri ve bu ürünlerin ağırlıklı olarak kullandığı Android platformunu hedef almaya başladığını vurguladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun