Güvenlik 01 EKİM 2015 / 10:08

Microsoft veri toplama konusunda içini döktü

Microsoft, Windows 10 işletim sistemini yayınladığından bu yana güvenlik ve veri toplama konularıyla ilgili sorunlar yaşıyor. Kullanıcılar, Microsoft’un topladığı veriler konusunda endişe duyarken, bu durumun kişilik haklarını ihlal ettiğini öne sürüyorlar. Temmuz ayında yeni işletim sistemi Windows 10’i kullanıcılarla buluşturan Microsoft, veri toplama konusunda kullanıcılardan tepki almaya devam ediyor. Kullanıcıların tepkilerini anlayışla karşılayan Microsoft’tan konuyla ilgili açıklama geldi. Microsoft Başkan Yardımcısı Terry Myerson, Microsoft olarak hiçbir casusluk eylemi içerisinde olmadıklarını ifade ederken, topladıkları verileri kendi sunucularında, şifrelenmiş bir şekilde sakladıklarının altını çizdi.

Kullanıcılar hakkında daha fazla bilgi toplamak ve daha sonra bu bilgiler üzerinden kullanıcıları tanımlamak üzere herhangi bir bilgi toplama süreçlerinin de olmadığının altını çizen Terry Myerson, şirket olarak topladıkları verilerden de söz etti. Myerson, kullanıcıların endişe duymasına sebep olan veri toplama işleminin “cihaz kimliği, güvenlik ve bilgisayar hata raporları”nı kapsadığını ifade etti. Bunun yanı sıra kullanıcıların ilgi alanları ve alışkanlıkları konusunda da veri topladıklarını söyleyen Myerson, bu işlemi bireysel kullanıcı deneyimini artırmak amacı ile gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Microsoft'un kullanıcılardan gelen şikayetleri ve kullanıcı endişelerini, samim bir şekilde yanıtlamış olması güzel olsa da, kullanıcıların bu açıklamaları ne derece inandırıcı bulacağı merak konusu olmayı sürdürüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun