Güvenlik 10 EKİM 2012 / 11:37

Microsoft uyardı: "Bedavacıların yüzde 76'sı tuzağa düşüyor"

Microsoft: "Bedavacıların yüzde 76'sı tuzağa düşüyor"

Microsoft'un bu hafta açıkladığı Security Intelligence raporuna göre, bilgisayarlarındaki yazılımları ücretsiz kullanma hevesine düşenlerin yüzde 76'sı keygen yazılımları üzerinden bilgisayarlarına virüs bulaşmasına neden oluyorlar. Yılda iki defa yayınlanan rapora göre kullanıcıların yüzde 76’lık bölümü, indirdikleri ücretsiz yazılımın kullanım süresi dolduğunda programı lisanslamak için kullandıkları keygen (korsan lisans kodu oluşturma yazılımları) sebebiyle bilgisayarlarına virüs bulaştırıyorlar.

Microsoft, Ocak 2012- Haziran 2012 arasında 5 milyon defa Win32/Keygen raporu aldığını belirtirken, kullanıcıları bu yöndeki tehditlere karşı uyardı. İnternet üzerinden veya bilgisayara indirilen ufak boyuttaki dosya halinde olan ve yazılımlar için sahte lisans kodları oluşturmaya yarayan keygenler, kullanıcıların para ödemeden istedikleri yazılımı kullanabilmeleri için anahtar görevi görüyor.

Microsoft tarafından açıklanan rapora göre, keygenlerin çok büyük bölümü ya kendi üzerinde, ya da dağıtıldığı web sitelerinde güvenlik tehdidiyle tehditlerle karşı karşıya kalıyorlar.

Rapora göre, siber suçlular keygenlerin yanı sıra yayılmasını istedikleri tehditleri ücretsiz yazılımların içine gizleyerek de kullanıcıların bilgisayarlarına sokuyorlar.

Microsoft son 1 yılda Adobe Flash Player üzerinden 35 farklı tehdidin kullanıcıların bilgisayarların bulaştırıldığının altını çizerek, kullanıcıları dikkatli olmaları yönünde uyardı.