Güvenlik 10 EKİM 2012 / 11:37

Microsoft uyardı: "Bedavacıların yüzde 76'sı tuzağa düşüyor"

Microsoft: "Bedavacıların yüzde 76'sı tuzağa düşüyor"

Microsoft'un bu hafta açıkladığı Security Intelligence raporuna göre, bilgisayarlarındaki yazılımları ücretsiz kullanma hevesine düşenlerin yüzde 76'sı keygen yazılımları üzerinden bilgisayarlarına virüs bulaşmasına neden oluyorlar. Yılda iki defa yayınlanan rapora göre kullanıcıların yüzde 76’lık bölümü, indirdikleri ücretsiz yazılımın kullanım süresi dolduğunda programı lisanslamak için kullandıkları keygen (korsan lisans kodu oluşturma yazılımları) sebebiyle bilgisayarlarına virüs bulaştırıyorlar.

Microsoft, Ocak 2012- Haziran 2012 arasında 5 milyon defa Win32/Keygen raporu aldığını belirtirken, kullanıcıları bu yöndeki tehditlere karşı uyardı. İnternet üzerinden veya bilgisayara indirilen ufak boyuttaki dosya halinde olan ve yazılımlar için sahte lisans kodları oluşturmaya yarayan keygenler, kullanıcıların para ödemeden istedikleri yazılımı kullanabilmeleri için anahtar görevi görüyor.

Microsoft tarafından açıklanan rapora göre, keygenlerin çok büyük bölümü ya kendi üzerinde, ya da dağıtıldığı web sitelerinde güvenlik tehdidiyle tehditlerle karşı karşıya kalıyorlar.

Rapora göre, siber suçlular keygenlerin yanı sıra yayılmasını istedikleri tehditleri ücretsiz yazılımların içine gizleyerek de kullanıcıların bilgisayarlarına sokuyorlar.

Microsoft son 1 yılda Adobe Flash Player üzerinden 35 farklı tehdidin kullanıcıların bilgisayarların bulaştırıldığının altını çizerek, kullanıcıları dikkatli olmaları yönünde uyardı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun