Güvenlik 31 ARALIK 2015 / 12:55

Microsoft, devlet tarafından takip edilen hesapları uyaracak

Kişisel çevrim içi hesapların devlet tarafından zorla dinlenmesi Microsoft'u da rahatsız etti.

Bildiğiniz gibi devlet, bazı durumlarda kişilerin hesaplarını dinlemeye alabiliyor. Bu yöntem, elbette ki suçların azaltılması konusunda katkı sağlıyor. Fakat aynı zamanda dinlemenin yapıldığı çevrim içi hizmet sağlayıcısı (mesela Facebook) açısından da büyük bir güven kaybı anlamına geliyor. Bu tip sitelerde, hizmetlerde, e-posta sağlayıcılarında en büyük kriter "güvenlik" olduğu için şirketler, bu dinlenmelerden uzak durmaya çalışıyorlar. Tabii devlete karşı çıkmak kolay olmadığı için bu tip şirketlerin bulduğu çözüm şimdilik "dinleneni uyarma" yönünde.

Microsoft da dinlenen kullanıcıları uyarma yönünde bir girişim yapma kararı aldı. Bir şekilde üçüncü şahıslar Microsoft'un herhangi bir servisi üzerinden dinleme yapmaya başladığında firma kullanıcıya uyarı gönderecek. Böylece kullanıcı da kendine göre önlemlerini alabilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun