Güvenlik 23 HAZİRAN 2014 / 08:20

Medtronic’e sızıldı sağlık verileri çalındı

Dünyanın en büyük medikal cihaz üreticilerinden Medtronic, siber saldırı sonucunda bazı hastaların kayıtlarını kaybettiklerini duyurdu.Sisteme izinsiz bir giriş yapıldığının farkına vardıklarını açıklayan şirket, saldırının Asya’dan gelmiş olma ihtimali üzerinde durulduğunu açıkladı.

Saldırganların hastalarla ilgili bilgilerin depolandığı veritabanına sızamadığını açıklayan Medtronic, bazı şeker hastalarının kayıtlarının ortadan kaybolduğu bilgisini verdi. Çalınan bu hasta kayıtlarında ne gibi bilgilerin yer aldığı açıklanmadı.

Hasta kayıtlarına sızılmasıyla ilgili herhangi bir ipucu bulamadıklarını belirten bir açıklama yayımlayan şirket, Amerikan Sağlık Hizmetleri Departmanı tarafından veri güvenliği konusunda soruşturmaya tabi tutulacak.

"Güvenlik göz ardı ediliyor"

Konuyla ilgili uzmanların görüşlerine göre, bankacılık ve savunma sanayisinden sonra en fazla saldırı sağlık sektörüne yönelik gerçekleşiyor. Birçok üretici için güvenlik katmanı en kritik aşamayı oluşturuyor.

Medikal cihaz üreticileri kamuya uyum sağlama konusunda gayret gösterirken, kurum içerisindeki ağları yeterince gözlemleyip geleneksel güvenlik duvarları ve antivirüs programlarını aşan hacker’ları tespit edemiyorlar.

Medtronic’in ülkemizde de faaliyet gösterdiğini hatırlatalım ve tüketicileri de uyaralım.
ETİKETLER : medtronic