Güvenlik 26 TEMMUZ 2011 / 09:56

Malware depoladığı için tutuklandı

Japonya’da bir adam zararlı yazılım üretmek veya saçmaktan değil, özellikle depolamaktan tutuklandı.Bugüne kadar dünyadaki polis baskınları sadece virüs üreten, dağıtan veya onları kullanarak saldırı düzenleyenlere düzenlenirdi. Ancak Japonya’da önceki gün yaşanan bir olay dünyanın güvenlik konusunda ne kadar dikkatli olduğunu gösteriyor.

Japonya’nın Ogaki kentinde yaşayan 38 yaşındaki Yasuhiro Kawaguchi, Pazar günü kapıyı açtığında karşısında polis memurlarını buldu. Bilgisayarına el konan ve tutuklanan Kawaguchi’nin suçu ise ilginç: Zararlı yazılım depolamak.

Zararlı yazılımları, fotoğraflar ve diğer iş belgeleri arasına saklayan Kawaguchi’nin 2 yıl hapis yatması veya 300 bin yen ceza ödemesi gündemde. Ayrıca polisin ilk incelemelerine göre Kawaguchi’nin depoladığı zararlı yazılımların bir kısmının istemeden de olsa 2 bin kadar bilgisayara bulaşmış olması ihtimali var.

Polis değişen yasadan memnun

Polis memurları daha sonra yaptıkları sorgulamalar neticesinde Kawaguchi’nin bu virüsleri 2007 yılında ürettiğini ve o zamandan beri sakladığını ortaya çıkardı. Polis, yeni değişen ceza yasasının bu tip operasyonların başarıya uğraması konusunda büyük avantaj sağladığını söyledi.

Bu sebeple Kawaguchi virüs üretmekten değil, virüs saklamaktan yargılanacak ve cezası da yeni yasaya göre verilecek. Böylece suçluya en az virüs üreten biri kadar cezalar verilmesi mümkün olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun