Güvenlik 26 TEMMUZ 2011 / 09:56

Malware depoladığı için tutuklandı

Japonya’da bir adam zararlı yazılım üretmek veya saçmaktan değil, özellikle depolamaktan tutuklandı.Bugüne kadar dünyadaki polis baskınları sadece virüs üreten, dağıtan veya onları kullanarak saldırı düzenleyenlere düzenlenirdi. Ancak Japonya’da önceki gün yaşanan bir olay dünyanın güvenlik konusunda ne kadar dikkatli olduğunu gösteriyor.

Japonya’nın Ogaki kentinde yaşayan 38 yaşındaki Yasuhiro Kawaguchi, Pazar günü kapıyı açtığında karşısında polis memurlarını buldu. Bilgisayarına el konan ve tutuklanan Kawaguchi’nin suçu ise ilginç: Zararlı yazılım depolamak.

Zararlı yazılımları, fotoğraflar ve diğer iş belgeleri arasına saklayan Kawaguchi’nin 2 yıl hapis yatması veya 300 bin yen ceza ödemesi gündemde. Ayrıca polisin ilk incelemelerine göre Kawaguchi’nin depoladığı zararlı yazılımların bir kısmının istemeden de olsa 2 bin kadar bilgisayara bulaşmış olması ihtimali var.

Polis değişen yasadan memnun

Polis memurları daha sonra yaptıkları sorgulamalar neticesinde Kawaguchi’nin bu virüsleri 2007 yılında ürettiğini ve o zamandan beri sakladığını ortaya çıkardı. Polis, yeni değişen ceza yasasının bu tip operasyonların başarıya uğraması konusunda büyük avantaj sağladığını söyledi.

Bu sebeple Kawaguchi virüs üretmekten değil, virüs saklamaktan yargılanacak ve cezası da yeni yasaya göre verilecek. Böylece suçluya en az virüs üreten biri kadar cezalar verilmesi mümkün olacak.