Güvenlik 17 ARALIK 2012 / 12:59

Mahkeme işçinin kansere yakalanmasından Samsung'u sorumlu tuttu

Teknoloji dünyası hızla gelişmeye ve büyümeye devam ediyor olsa da, sektöre ürünleri sağlayan fabrikalardaki çalışma şartları da aynı hızda ağırlaşıyor. Foxconn fabrikalarının ardından, bu defa da Samsung bir işçinin kansere yakalanarak ölümünden sorumlu tutuluyor. Genellikle Foxconn ve Apple ile gündeme gelen ağır çalışma şartları ve işçi ölümleri, bu defa Samsung’la gündeme geldi. Samsung'un Güney Kore'deki bir yarı iletken tesisinde 1995-2000 yılları arasında çalışan Kim adlı işçi, Ağustos 2009 yılın 3. aşama göğüs kanserine yakalandığını öğrenmiş ve geçen yıl Mart ayında hayata veda etmiş. Fabrikada çalıştığı 5 sene boyunca zehirli çözeltiler ve radyasyona maruz kalan Kim’in ölümüyle birlikte ailesi Samsung’a dava açtı.

Konuyla ilgili konuşan aktivist gruplar, Samsung’u ihmalkarlıkla suçlarken, aynı dönemde fabrikada çalışan birçok işçinin de kanser riski taşıyabileceğinin altını çizdiler.

Davayı değerlendiren mahkeme, şirketin kanser konusunda tam olarak suçlanamayacağını fakat çalıştığı dönemdeki koşulları düşünerek vefat eden kişinin ölümünden sorumlu olduğuna karar verdi. Yaklaşık 1 sene boyunca gizlenen bu karar, Samsung'un Kim'in ailesine ödediği tazminat vasıtasıyla öğrenildi. Şirket konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, tazminatın geride kalanlara ödenecek nafaka ve cenaze masrafları da eklendi.

Açılan davalar ve sivil toplum kuruluşları fabrikalardaki çalışma şartları konusunda oldukça çaba sarf etse de, teknoloji şirketlerinin de artık bu konuda aynı çabayı sarf etmesi gerekiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun