Güvenlik 24 HAZİRAN 2011 / 14:50

Lulz'un bu seferki hedefi "Göçmen Yasası"

LulzSec, bu sefer Arizona polisinin bilgisayarlarını hedef aldı ve önemli verileri de çaldı. ‘Operation Chinga La Migra’ ismini verdiği bu operasyonla LulzSec, Perşembe akşamı itibariyle eyaletin yasa uygulayıcılarına ait yüzlerce önemli dokümanı ortalığa saçtı.447 megabayt büyüklükteki dokümanlara Pirate Bay’den erişilebiliyor. Bu materyallerin arasında bültenler, eğitim kılavuzları, kişisel e-posta yazışmaları, rakamlar, şifreler ve daha fazlası yer alıyor. LulzSec ise, bu saldırı ile özellikle Arizona polis departmanını hedef aldıklarını vurguladı.

Bunun sebebi ise SB1070, yani Arizona’yı ABD’nin en sıkı ‘göçmen karşıtı’ eyaletlerinden biri haline getiren yasa. Söz konusu yasa; polise herhangi birini durdurma ve kimlik isteme hakkını veriyor. Temelde de, eğer konuşmada bir aksan varsa, o zaman kişi zaten ‘yasadışı’ olarak değerlendiriliyor. Bu son hamle, LulzSec’in son hükümet karşıtı hareketi olan ‘Operation Anti-Security’ ile paralellik taşıyor. LulzSec, şu açıklamayı da yaptı:
“Arizona yasa uygulayıcılara ait yüzlerce özel istihbarat bültenini, eğitim kılavuzunu, kişisel e-posta yazışmalarını, isimleri, telefon numaralarını, adres ve şifrelerini ortaya çıkartıyoruz. AZDPS’yi (polis departmanı) ise özellikle hedef alıyoruz. Çünkü SB1070’e ve Arizona’nın göçmen karşıtı polis eyaleti görünümünde ırkçı profiline karşıyız. Her hafta daha fazla gizli dokümanı ortaya çıkartmayı, hukuk yetkililerinin ve askerlerin utanç verici detaylarını açıklamayı planlıyoruz. Amacımız; sadece onların ırkçı ve yozlaşmış doğasını ortaya koymak değil. Bir taraftan da, onların adaletsiz bir ‘uyuşturucu savaşı’ mücadelesi çerçevesinde aslında toplulukları karıştırma çabalarını baltalamak istiyoruz. Dünyanın haklayıcıları birleşiyor ve dünya hükümetlerine, şirketlere, polise ve askerlere karşı doğrudan aksiyon alıyor. Yakında yine görüşeceğiz.”

Bu kişisel dokümanların detaylarında ise Meksika hükümeti aleyhine şikayetler, McDonald’s’da günlük silah atışı hikayeleri, sigara gibi görünen yeni uyuşturucular, polislerin sevmediği iPhone uygulamaları, sosyal ağ konusunda bir rehber, suçluların en yeni teknoloji taktikleri ve kendi teknolojilerini geliştirmeleri konusunda Arizona hükümetinin yetersiz fon desteği eleştirileri bulunuyor. Dokümanlarda ayrıca motosiklet çeteleri gibi belli grupların detaylı tehdit seviyeleri de var. Belgelerde, polisin dini yargılarla tehdit sınıflaması yapması ilgi çekici bulundu.

Lulz hacker grubunun önümüzdeki Pazartesi yeni bir süprizle karşımıza çıkması bekleniyor.
ETİKETLER : arizona lulzsec
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun