Güvenlik 01 HAZİRAN 2011 / 17:17

Kuzey Kore’de hacker tehdidi büyüyor

Kapalı bir kutu olan Kuzey Kore, bilgisayar dahilerini eğitim için farklı ülkelere göndermeleri için üniversitelerini yoğun bir biçimde destekliyor. Bu hamle, ülkenin siber savaş birimini genişletme planının da bir parçası.Reuters’e bu konuda açıklamayı ise, bir zamanlar bu ülkede yaşayan bir bilgisayar uzmanı yaptı. Kuzey Kore kaynaklı artan siber saldırı riskini ön plana çıkıyor.

Güney Kore bu yıl Kuzey Kore’yi bir dizi bilgisayar korsanlığı olayından sorumlu tutmuştu. Bunlardan biri de nisan ayında bir siber saldırı ile önde gelen bir Güney Kore bankası ağının çökertilmesiydi. Seul’de bir siber terörizm seminerinde konuşan Kim Heung-kwang ise, “Kuzey Kore geçtiğimiz yıl siber saldırı biriminin konumunu yükselterek, Genel Keşif Bürosu altına aldı. Bu birimdeki asker sayısını da artırarak 500’den yaklaşık 3 bine yükseltti” dedi.

2003 yılında Kuzey’den kaçan ve halen Kuzey Kore Aydınlar Birliği isimli, kendi gibi ülkeden kaçanların oluşturduğu bir grubun başında yer alan Heung-kwang’a göre ülke, hacker olarak eğitmek için genç elektronik dahilerini arayıp bulma çabasında. Kuzey Kore’de üniversitelerde profesör olarak görev yapan ve o zamandan beri de ülkede güçlü bağlantıları olan Heung-kwang şunları söyledi:

“Bu dahilere en iyi fırsatlar sunuluyor ve iyi derecelerle mezun olurlarsa, eyaletlerdeki ailelerine de Pyongyang’da yaşama fırsatı sunuluyor. Bu gençler yerel üniversitelerde okuduktan sonra, onlara çalışmalarını yurtdışında devam ettirmeleri için yine özel imkanlar sunuluyor.”

Uzmanlar yeni saldırılar konusunda uyarıyor

Analistler de Kuzey Kore’nin Güney’e karşı geleneksel askeri saldırılardan ziyade, daha yeni tarzda saldırılar yapabileceği uyarısında bulunmuştu. Yılın başında ortaya çıkan bir Güney Kore savunma notunda, Kuzey’in siber tehditlerinin arttığı uyarısı yapılmış, bu saldırıları yapanların daha zeki ve yıkıcı olduğuna dikkat çekilmişti.

Geçtiğimiz ay da Güney, Kuzey’i Nonghyup bankasının bilgisayarlarının çökmesinden sorumlu tutmuştu. Bu saldırı, bankanın milyonlarca müşterisinin bankanın kredi ve ATM kartlarını bir haftadan fazla bir süre kullanamamasına yol açmıştı. Kuzey Kore ise Güney’den gelen bu suçlamayı kabul etmemişti.

Güney Koreli yetkililere göre ise Kuzey Koreli hacker’lar aynı zamanda hükümetin ve şirketlerin internet sitelerine saldırıların da sorumlusu ve Güney’in finansal sisteminin kırılganlığını ortaya koymaktan bıkmıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun