Güvenlik 04 AĞUSTOS 2011 / 15:35

Kuzey-Güney savaşı sessiz ve derinden ilerliyor

30’dan fazla Kuzey Koreli haklayıcı Çin’de çalışmaları için Güney Koreli bir suç zinciri tarafından görevlendirildi. Hedefleri ise Güney Koreli oyun severlerin kişisel bilgilerini çalmaktı. Güney Kore polisinin verdiği bilgiye göre bu suç zinciri elde ettikleri 5 milyon doları kendi ülkelerine aktardılar bile.Kuzey Kore bir süredir iş dünyasının ve kamu kuruluşlarının internet sitelerini bozan bilgisayar yazılımını yaymakla ve bir Güney Kore bankasının bütün sistemini alaşağı eden siber saldırıyı yapmakla suçlanıyor.

Polise göre, önde gelen Kuzey Kore üniversitelerinden mezun olan haklayıcılar, hassas bilgileri çalmak veya kötü niyetli yazılımı yaymak için kamu ve özel sektörde kritik noktaların bilgisayar ağlarına kolayca sızabiliyor. Polis açıklamasında, Çin’de konuşlanıp, büyük Güney Kore online oyun ağlarına sızması, kullanıcıların kişisel bilgilerini çalması için haklayıcıları kiralayan 15 kişinin Güney Kore’de yakalandığı bilgisine yer verildi. Bu bilgiler Güney Koreli zincir tarafından, kimlikleri online oyunculara satılan ‘sanal oyuncular’ yaratmak için kullanıldı. Bu oyunseverler de, sanal oyuncuları kullanarak kazanma oranlarını yükseltiyordu.

Haklayıcılara kimlik satış gelirinin yüzde 55’i kadar para ödendi ve Çin’deki masrafları da Güney Koreli zincirin üyeleri tarafından karşılandı. Polisin ise Kuzey Korelileri izlemek için adım atma planı olmadığı belirtiliyor.

Kuzey ile Güney arasındaki siber savaş hızla devam ediyor

Güney Kore, büyük bir devlet kuruluşunun internet sitesi ve iş ağlarıyla büyük bir siber saldırı dalgasının de hedefi olmuştu. Yetkililerin iddiası ise, siber terörün kaynağı, rakip kuzey. Kuzey ve Güney Kore arasında teknik olarak bir savaş zaten devam ediyor.

Kuzey Kore ise bu suçlamaları reddediyor ve Seul yönetimini, kendisine karşı muhalefeti artırmaya dönük asılsız iddiaları yaymakla suçluyor. Ama bir tarafta da, Kuzey Koreli bir kaynağın, ‘Pyongyang binlerce kişiyi siber savaş biriminde görevlendiriyor’ uyarısı var.

Bu tablo karşısında Güney Kore’de bir devlet görev gücü, siber güvenlik tehditlerini belirleme stratejisi üzerinde çalışıyor. Çünkü Güney Kore’de hane halkının yüzde 95’inden fazlasının internet erişimi var. Bu yaygınlıkta, hükümetin ağlarla ilgili yüklü yatırımlarının ise payı çok büyük.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun