Güvenlik 11 TEMMUZ 2016 / 10:56

Kurumların yüzde 75'i siber tehdit altında

RSA Siber Güvenlik Yetersizliği Endeksi’nin sonuçlarını yayınlandı. Araştırmanın sonuçlarına göre çevreye dayalı çözümlerdense tespit ve tepki teknolojilerine yatırım yapan kurumların siber tehditlere karşı daha iyi bir savunma kurduğunu gösteren veriler ortaya çıktı.

EMC Güvenlik Birimi RSA, Yılda bir kez yapılan ve 81 ülkeden, 24'ün üzerinde sektörden 878 katılımcının anket sonuçlarını bir araya getiren ikinci RSA Siber Güvenlik Yetersizliği Endeksi’nin sonuçlarını yayınlandı. Araştırmanın sonuçlarına göre çevreye dayalı çözümlerdense tespit ve tepki teknolojilerine yatırım yapan kurumların siber tehditlere karşı daha iyi bir savunma kurduğunu gösteren veriler ortaya çıktı.

Rapor, üst üste iki yıldır gerçekleştirilen anketin bu yılki katılımcılarının yüzde 75'inin ciddi şekilde siber güvenlik riskine maruz olduğunu gösterdi. Kurumların neredeyse yarısı temel tehditleri cevaplama  (IR) becerilerini "geçici" veya "yok" olarak belirtti. Bununla birlikte, işletmelerini etkileyen bir güvenlik tehdidiyle bir kez karşılaşmış olan kurumların, siber güvenlik yetenekleri artıracak programlara önem verdiği görülüyor. Anket, aynı zamanda çoğu kuruluşun siber riskin faaliyetlerini nasıl etkileyebileceğini anlamadıkları için siber güvenliği iyileştirme çabalarında zorluk çektiğini gösteriyor.
 
Siber güvenlik araştırmasına göre her boyuttan, her sektörden ve her coğrafyadan kurumun karşılaştığı tehditlere karşı hazırlıksız hissettiğini belirten EMC Güvenlik Birimi RSA Başkanı Amit Yoran, "Güvenlik konusunda düşünme şeklimizi değiştirmemiz, sadece engellemekten fazlasına odaklanmamız, tespit ve tepkiyi vurgulayan bir strateji geliştirmemiz gerekiyor. Kurumların erkenden yeni gündemler belirlemesi, kapsamlı stratejiler oluşturması ve harekete geçmek için bir ihlali beklememesi gerekiyor" dedi.
 
Saldırıya uğrayan şirketlerin güvenlik önlemleri gelişiyor
RSA Siber Güvenlik Yetersizliği Endeksi'nin sonuçları, sıkça güvenlik olayları tespit eden ve deneyimleyen kurumların becerilerinin gelişmiş veya avantajlı olma ihtimalinin yüzde 65 daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Bu da düzenli olarak güvenlik tehditleriyle uğraşan kurumların güvenlik programlarını desteklemek için aldıkları önlemleri hızlandırdığını ve sonuçta bu konudaki becerilerini olgunlaştırdıklarını gösteriyor. Kuruluşlar, önleyici stratejiler uygulamaya odaklanmalı ve tespit ve tepki gibi önemi artan diğer becerilere göre bunu geliştirmeyi bir öncelik haline getirmeli.
 
2015 anketinden bu yana en önemli değişikliklerden biri, olgun siber güvenlik programlarına sahip kurumların sayısındaki artış oldu. Avantajlı beceriler rapor eden kurumların yüzdesi - en yüksek kategori - önceki endeksin yarısından fazla artarak yüzde 4,9'dan yüzde 7,4'e ulaştı. Ancak kurumların genel siber güvenlik hazırlık algısı, yerinde saymaya devam ediyor. Ciddi siber güvenlik açığı riskine maruz olduğunu rapor eden katılımcıların sayısı, yaklaşık yüzde 75'te sabit kalarak güvenlik hazırlığına "sahip olanlar ve olmayanlar" arasındaki artan eşitsizliği ortaya koyuyor.   
 
Şirketlerin yüzde 45’i siber riskleri tanımlayamıyor
Anket, aynı zamanda kurumların siber güvenliklerini ve risk karşısındaki duruşlarını iyileştirmek için proaktif adımlar atma konusunda da zorlandığını gösteriyor. Toplamda ankete katılanların yüzde 45'i, siber risk kataloglama, değerlendirme ve hafifletme becerilerini "yok" veya "geçici" olarak nitelendirirken sadece yüzde 24, bu alanda olgun olduklarını rapor etti. Siber Risk İştahı, yani karşılaşılan riskler ve bunların kurumlar üzerindeki potansiyel etkisini hesaplayamamak, hafifletme çabaları ve yatırıma öncelik vermeyi zorlaştırıyor. Ancak bunlar güvenliğini ve risk duruşunu iyileştirmek isteyen her kurum için temel adımlar.
 
İkinci yıldır anket sonuçları, CSF'nin orijinal hedef kitlesi olan kritik altyapı operatörlerinin, şu anki olgunluk seviyelerinde ileriye doğru nasıl önemli adımlar atması gerektiğini vurguluyor. Kamu ve enerji kurumları, gelişmiş veya avantajlı olarak derecelendiren sadece yüzde 18 katılımcı ile ankete katılan sektörler arasında en alt sırada yer aldı. Havacılık ve savunma endüstrisindeki kurumlar, gelişmiş veya avantajlı becerilere sahip olduğunu söyleyen yüzde 39 oranında katılımcı ile açık ara en yüksek olgunluk seviyesini rapor etti. Karşılaştıkları çok sayıdaki siber saldırı nedeniyle sıklıkla endüstriye yön verdiği söylenen finansal hizmet kurumları, yüzde 26 oranında iyi hazırlanmış olarak derecelendirerek ortada yer aldı. Bu oran geçen yıl ortaya çıkan yüzde 33 oranına göre önemli bir düşüş anlamı taşıyor.
 
EMEA bölgesi saldırılara karşı en olgun bölge konumunda
Amerika kıtasındaki kurumların rapor edilen gelişmişlik seviyeleri EMEA ve Asya Pasifik bölgelerinin gerisinde kalmaya devam etti. EMEA'daki kurumlar, gelişmiş veya avantajlı olarak derecelendiren yüzde 29 ile genel olgunlukta en olgun güvenlik stratejilerini bildirirken Asya Pasifik’teki kurumların sadece yüzde 26'sı ve Amerika kıtasındaki kurumların sadece yüzde 23'ü gelişmiş veya avantajlı olarak derecelendirildi. EMEA yüzde 3 puan yükselerek, 13 puan düşen Asya Pasifik’ten en üst sırayı devraldı.                                 
ETİKETLER : EMC RSA Siber Güvenlik
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun