Güvenlik 16 MAYIS 2012 / 11:17

Kullanıcıların tercihi mobil internet

Kullanıcılarının tercihi mobil internet

ESET'in yaptığı araştırma, internet kullanıcılarının artan mobil cihaz kullanımına paralel olarak, mobil interneti daha çok tercih ettiklerini ortaya koydu.Ekim-Kasım 2011 tarihleri arasında 6 kıtada ve 49 ülkedeki internet kullanıcıları üzerinde yapılan araştırma, internet kullanıcılarının yüzde 65'inin mobil interneti tercih ettiğini ortaya koydu. Bu kullanıcıların yüzde 36'sı  akıllı telefonlarla internete bağlanırken, yüzde 19'u internet bağlantılı temel cep telefonlarını tercih etti. Tablet kullanarak internete bağlananların oranıysa yüzde 1o.

Gartner verilerine göre 2011'in son çeyreğinde akıllı telefon satışlarının yüzde 50.9'luk kesimi Android işletim sistemli telefonlar olurken, bu telefonlar barındırdığı güvenlik açıkları sebebiyle siber suçluların en çok tercih ettiği işletim sistemleri arasında yer alıyor. Araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 16'sı da güvenlik açıkları nedeniyle veri kaybı yaşadıkları belirttiler.

Android sistemlerin taşıdığı güvenlik risklerine değinen ESET Güvenlik İstihbarat Ekip Lideri Robert Lipovsky, şirket olarak ürünlerin yalnızca zararlı yazılımlara karşı korumadıklarını belirtirken, cihazın kaybolması veya çalınmasına karşı da verileri koruduklarının altınız çizdi.