Güvenlik 28 EYLÜL 2012 / 14:43

Kullanıcılar şifrelerini akıllı telefonlarında saklıyor

Araştırma şirketi O+K Research tarafından Kaspersky Lab için yapılan araştırmaya göre, mobil cihaz kullanıcılarının yüzde 30’ u şifrelerini akıllı telefonlar üzerinde saklarken, yine büyük bir çoğunluğu banka hesaplarına erişim ve çevrimiçi ödemeler gerçekleştirmek gibi işlemleri tabletlerinden gerçekleştirmekten çekinmiyor.
Araştırmaya katılanların yüzde 21'i kredi kartı numaraları ya da banka hesap erişim detayları gibi hassas bilgileri akıllı telefonları üzerinde saklamaktan çekinmezken, tablet bilgisayarlarda bu oran artarak yüzde 28'e ulaşıyor. Bu sonuç aynı zamanda, kullanıcıların tablet bilgisayarları, akıllı telefonlarından farklı olarak klasik bir bilgisayar mantığıyla kullandıklarını da ortaya seriyor.

Dünya genelinde 11 bin kişinin katıldığı araştırmada, akıllı telefon ve tablet kullanımındaki diğer eğilimlere de vurgu yapılırken, mobil cihazların hangi diğer amaçlarla kullanıldığını gösteren rakamları da içeriyor. IPad kullanıcılarının yüzde 52’si ve diğer tablet kullanıcılarının yüzde 51’i, cihazlarına çevrimiçi oynanabilen oyunlar yüklemeyi tercih ediyor. Akıllı telefon kullanıcılarında da aynı orana ulaşılırken, BlackBerry kullanıcılarında bu oran yüzde 34'e iniyor.

Oyun oynama konusunda oldukça yüksek bir oran yakalayan tablet kullanıcıları, aynı orana kitap okuma konusunda ulaşamadılar. Ankete katılanların yüzde 47'si tabletlerinden kitap okuduklarını belirttiler.

Araştırmaya dair detaylara bu bağlantıdan erişebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun