Güvenlik 28 EYLÜL 2012 / 14:43

Kullanıcılar şifrelerini akıllı telefonlarında saklıyor

Araştırma şirketi O+K Research tarafından Kaspersky Lab için yapılan araştırmaya göre, mobil cihaz kullanıcılarının yüzde 30’ u şifrelerini akıllı telefonlar üzerinde saklarken, yine büyük bir çoğunluğu banka hesaplarına erişim ve çevrimiçi ödemeler gerçekleştirmek gibi işlemleri tabletlerinden gerçekleştirmekten çekinmiyor.
Araştırmaya katılanların yüzde 21'i kredi kartı numaraları ya da banka hesap erişim detayları gibi hassas bilgileri akıllı telefonları üzerinde saklamaktan çekinmezken, tablet bilgisayarlarda bu oran artarak yüzde 28'e ulaşıyor. Bu sonuç aynı zamanda, kullanıcıların tablet bilgisayarları, akıllı telefonlarından farklı olarak klasik bir bilgisayar mantığıyla kullandıklarını da ortaya seriyor.

Dünya genelinde 11 bin kişinin katıldığı araştırmada, akıllı telefon ve tablet kullanımındaki diğer eğilimlere de vurgu yapılırken, mobil cihazların hangi diğer amaçlarla kullanıldığını gösteren rakamları da içeriyor. IPad kullanıcılarının yüzde 52’si ve diğer tablet kullanıcılarının yüzde 51’i, cihazlarına çevrimiçi oynanabilen oyunlar yüklemeyi tercih ediyor. Akıllı telefon kullanıcılarında da aynı orana ulaşılırken, BlackBerry kullanıcılarında bu oran yüzde 34'e iniyor.

Oyun oynama konusunda oldukça yüksek bir oran yakalayan tablet kullanıcıları, aynı orana kitap okuma konusunda ulaşamadılar. Ankete katılanların yüzde 47'si tabletlerinden kitap okuduklarını belirttiler.

Araştırmaya dair detaylara bu bağlantıdan erişebilirsiniz.