Güvenlik 15 MAYIS 2012 / 14:05

Korsan yazılımların zararı 526 milyon dolar

Her üç kişiden ikisi korsan kullanıyor

Türkiye'deki korsan yazılım oranı son iki senenin seviyesini koruyarak yüzde 62'de kalırken, geçtiğimiz yıl her 3 bilgisayar kullanıcısından 2'si korsan yazılım kullanmayı tercih etti.IDC tarafından yapılan araştırmaya göre korsan yazılım daha çok ev kullanıcıları tarafından tercih edilirken, bu yazılımlar en fazla Çin'de kullanıldı. Çin'in yüzde 77'lik oranını, yüzde 63'lük oranla Romanya ve Rusya takip ederken, bu ülkeleri yüzde 61'le Yunanistan takip etti.

Araştırmanın dikkat çeken noktalarından biri de bilgisayar kullanıcılarının yüzde 46'sının bilinçli bir şekilde korsan yazılım edinmeleri oldu. Yüzde 25'lik kesimin yakalanma korkusu sebebiyle korsan yazılımdan uzak durduğunu ortaya koyan araştırmada, yüzde 45'lik kesim lisansız yazılım kullanmayı tercih etmediğini ifade etti.

Konuyla ilgili konuşan BSA Türkiye Direktörü Semih Sağman, korsan yazılım suçunun işlenmeye devam ettiğini söyledi. Bunun önüne geçmek adına Kültür Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü'nden destek aldıklarını söyleyen Sağman, diğer resmi kurumların desteğini de beklediklerini dile getirdi.

Sözlerine bilgisayar kullanıcıların sadece dörtte birinin “yakalanma korkusu” nedeniyle lisanslı yazılım seçme kararı aldığını belirterek devam eden Sağman, bu konudaki denetimlerin artması gerektiğini vurguladı. Sağman, korsan yazılımın ekonomiyi çok büyük kayba uğrattığını söyledi. Korsan yazılım kullanımında dünya ve AB ortalamasının üzerinde olunduğunu belirten Sağman, elişmiş ülkelerdeki standartlara ulaşmak istiyorsak öncelikle emeğe saygının ve suç işlememenin öneminin kavranması gerektiğinin altını çizdi.
YORUMLAR
ercan 15 MAYIS 2012 / 21:36 0 0
büyük firmalar tekelcilikten vazgeçerse, korsan yazılım kullanma sorunu da biter. yahu bütün laptoplar windows ile birlikte geliyor yahu, bende Xp oldu halde win 7 satık almak zorunda kaldım?