Güvenlik 27 NİSAN 2012 / 12:03

Korsan yazılımlar girişimcileri baltalıyor

Korsan yazılımlar girişimcileri baltalıyor

Microsoft sanatçıdan mucitlere, bilgisayar uzmanlarından doktorlara kadar birçok sektöre zarar veren korsan yazılım kullanımı azaldığı takdirde Türkiye’nin uluslararası pazarlarda itibarının artacağını vurguladı. 26 Nisan’da Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Günü kapsamında korsan yazılım kullanımının girişimci ve yenilikçi fikirlerin yok olmasının yanı sıra yerel ekonomilere verdiği zararlara değinilirken, girişimcilerin korsan yazılımlar sebebiyle motivasyonlarını kaybettiklerinin altı çizildi. Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Örgütü, 12’inci Dünya Fikri Mülkiyet Hakkı gününde “İleriyi Gören Mucitlere” odaklanırken Microsoft, günümüzde sürdürdüğümüz hayatı kökten değiştiren fikri mülkiyetin ardındaki birçok kişiyi gündeme taşıdı.

2011 yılında Business Software Alliance tarafında raporda, küresel bilgisayar kullanıcılarının aykırı davranışlarını detaylandırıldı. Raporda, bilgisayar kullanıcılarının yüzde 71’inin fikri mülkiyet haklarını desteklemesine rağmen, bu kullanıcıların yüzde 47’sinin yazılımlarını kaçak yollarla elde ettiğini bildirdi. Araştırmada yüzde 62 korsan oranıyla Türkiye, fikri mülkiyet haklarının ihlali konusunda öne çıktı. Korsan oranının yüksek olmasının, yazılım sektörünün gelişmesine önemli engel olmasının yanı sıra istihdamın ve Ar-Ge bütçelerini olumsuz etkilediği belirtildi.

Türkiye'deki korsan yazılım oranı azalmalı

Konuyla ilgili konuşan Microsoft Küresel Korsan ve Sahtekarlıkla Mücadele Baş Hukuk Müşaviri Yardımcısı David Finn, fikri mülkiyet haklarının korunmasının önemine değindi. Finn, insanların bir fikre veya ürüne can vermek için zamanını ve önemli kaynaklarını harcarken, bu fikirlerinin çalınmasının insanların hevesini kırdığının altını çizdi.

Türkiye'deki korsan yazılım oranına değinen Microsoft Türkiye Telif Hakları Müdürü Ozan Öncel, bu oranın gelişmiş ülkeler seviyesine çekilmesiyle birlikte birçok fırsatın da beraberinde geleceğine inandıklarını ifade etti. Öncel, fikri mülkiyetin daha güçlü bir şekilde korunmasının, yaratıcılığın ve yeniliğin gelişmesinde anahtar görevi gördüğünü dile getirdi.

Konuya ilişkin fikirlerini paylaşan ODC Business Solutions Genel Müdürü Oğuz Küçükbarak,Türkiye'nin yazılım alanında giderek artan bir ivmeyle geliştiğini söyledi. Yazılım konusunda yaratıcı fikirler üretmek yerine, yaratılan fikirleri korumak için fikirler üretmenin zaman kaybı olduğunu vurgularken,  tüm şirketlerin ve ilgililerin verimliliğin artması için maksimum desteği vermesi gerektiğinin altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun