Güvenlik 17 MAYIS 2011 / 18:42

Korsan takibine korsan saldırısı

İnternet korsanlarının izini sürmek için Fransa hükümetinin görevlendirdiği bir şirketin kendisi hacklendi.Trident Media Guard’ın (TMG) ‘izini belli etmeme’ öğütlerini de içeren bir dizi verisinin de böylece ortaya çıkartıldığı belirtiliyor.

BBC News’ın haberine göre TMG, Fransa’nın korsanlık-karşıtı ölçütlerinin bir parçası olarak kişiler arası iletişimi denetliyor. Fransa’da korsanlığa karşı çalışma yapan birimin başında bulunan Eric Walter, Twitter’da bu son gelişmeyi doğruladı ve TMG ile bağlarını geçici olarak durduğunu bildirdi.

Fransa’da HADOPI olarak da adlandırılan yasa, 2009 yılında uygulamaya geçirildiğinden beri tartışmalara yol açıyor. Yasadışı dosya paylaşmaktan şüpheli olan kişiler, internete bağlanmamak da dahil olmak üzere bir dizi cezayı verme yetkisi olan bir yargıca rapor edildikten sonra üç resmi uyarı alıyor.

İngiltere de benzer yasal prosedürleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Ama bu noktada İngiltere’nin bu kişileri bağlantı kurmamak gibi bir cezayla karşı karşıya bırakma planı yok. Ancak bu konuda İngiltere’nin de TMG gibi bir şirketi görevlendirmesi gerekecek.

Korsanlığa karşı çalışma yapan şirketler, telif hakkı adına kişiler arası bağlantıları denetledikleri zaman, IP adreslerine ulaşıyorlar. Bu bilgiye sahip olan telif hakkı sahipleri, yargıdan bu IP adresleri ile bağlantılı fiziksel adresleri internet servis sağlayıcılarının kendilerine vermesini sağlamasını isteyebilir. Ama bu noktaya kadar gelmiş her şirket, güvenliğin bütünüyle aşıldığını da kanıtlamak zorunda.

Benzer bir saldırı, İngiltere’de suçlu internet korsanlarının peşine düşen ACS Law’a karşı Anonymous tarafından da düzenlendi.
ETİKETLER : anonymous fransa
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun