Güvenlik 21 EKİM 2014 / 10:59

Kişisel verilerimizi yeterince koruyor muyuz?

ESET tarafından yapılan anket, Londra’daki ticari taksilerde her yıl 190 bin cep telefonunun unutulduğunu ortaya çıkardı.Teknolojinin her geçen gün hayatımıza daha fazla girmesiyle birçok işlemi de mobil telefonlar üzerinden yapmaya başladık. Günümüzde pek çoğumuz cep telefonlarımızı bankacılık ya da kurumsal e-posta yazışmalarımızı yapmak için kullanırken, ESET tarafından yapılan anket cep telefonlarımızda bulunan kişisel verileri korumanın önemini ortaya çıkarıyor. Londra’da yaklaşık 300 taksi sürücüsü ile yapılan ankete göre, her taksici aracında yılda 8 unutulmuş telefon buluyor. Yani bir başka deyişle her gün 520, yılda ise 190 bin telefon taksilerde unutuluyor. Anket sonuçlarının gösterdiği diğer şaşırtıcı ve endişe uyandıran sonuç ise; bu telefonların yaklaşık yarısı korunmasız olarak bulunuyor. Bu demektir ki, telefonu bulan kişi içerisindeki bütün bilgilere kolaylıkla erişebilme imkânına sahip.

Kullanıcılar kendilerini ne yazık ki hedef olarak görmüyor

Anketi değerlendiren ESET Güvenlik Uzmanı Graham Cluley, şunları ifade etti:
“Günümüzde pek çoğumuz cep telefonlarımızı bankacılık ya da kurumsal e-posta yazışmaları gibi işlerimiz için kullanmaktayız. Bu nedenle telefonlarımızın yanlış ellere düşmesini asla istemeyiz. Çalışmamız gösteriyor ki, siber suçlara karşı medyada da pek çok bilgilendirme yapılmasına rağmen tüketiciler hala kendilerini gerçek bir hedef olarak görmemektedir. Siber suçlular, mobil cihazlarımızda hassas verilerin olduğunun oldukça farkındadırlar ve bunu avantaj olarak kullanırlar. Tüketiciler, herhangi bir kayıp durumunda en azından cihazlarındaki verileri koruyabilmek için parola kullanmalıdırlar."

Taksilerde başka neler unutuldu?

Ankette sürücülere taksilerinde buldukları diğer ilginç şeyler de soruldu. Bazıları şöyle sıralanıyor:

• Bir NATO Şefi’nin evrak çantası

• Köpek

• 400 paket jelibon

• 100,000 Sterlin değerinde hisse senetleri

• Takma dişler

Buna ek olarak, taksi sürücülerine buldukları telefonları ne yaptıkları sorulduğunda, yüzde 61’i kayıp telefonların sahiplerinin aramasını beklediğini, yüzde 25’i telefonları polise teslim ettiklerini ve yüzde 14’ü sahibi ile iletişime geçtiğini söyledi.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun