Güvenlik 18 TEMMUZ 2013 / 15:55

"Kişisel verilere ulaşmak yasa dışı değildir"

Parlamentodaki komisyon, Britanya güvenlik hizmetlerinin PRISM ile özel verilere erişmesi yasal çerçeveyi ihlal etmediğini belirledi. Yasaların etrafından dolaşılarak alınan bir karar daha alındı.Dünya çapında yankı uyandıran Edward Snowden açıklamalarından payını alanlardan biri de İngiliz Hükümet İletişim Genel Merkezi (GCHQ) oldu. Snowden, GCHQ’nun PRISM’i lider internet şirketlerinin verilerine erişim için kullandığını; bu şekilde Birleşik Krallık kanunlarının ihlal edildiğini iddia etmişti.

Konuyla ilgili İstihbarat ve Güvenlik Komitesi (ISC) tarafından yapılan açıklamaya göre GCHQ’nun, PRISM’i kullandığını inkar edilmiyor. Rapora göre Birleşik Krallık kanunları çerçevesinde bu programla kişisel verilere erişim yasalara aykırı değil. ISC, iddialar üzerine başlattığı soruşturmada GCHQ’dan, Birleşik Krallık’ın ABD’den terör karşıtı operasyonlar için aldığı istihbarat listesi dahil detaylı bilgi aldı. Aynı zamanda çeşitli operasyonlarda gözetim altına olanların bilgilerinin yer aldığı listeler de incelendi. Komite bu şekilde hazırlanan istihbarat raporlarından bazılarını da ele aldı.

Güncel yasalar yetersiz

ISC, incelenen kanıtlara göre GCHQ’nun yaptığı, yasal yükümlülükleri çerçevesinde gerçekleştirilen bir uygulama olduğunu belirtti. Komite GCHQ’nun yasalar çerçevesinde hareket ettiğini onayladı. Ancak iletişimin denetlenmesi için güncel yasal çerçevenin yetersiz olduğuna dair duyulan kaygı da belirtildi.

Burada baz alınan yasaların çerçevesini 1998 tarihli İnsan Hakları Yasası, 1994 tarihli İstihbarat Servisleri Yasası ve 2000 tarihli Soruşturma Güçlerinin Denetlenmesi Yasası oluşturuyor. Dolayısıyla bu çerçevenin dijital çağa uygun şekilde yeniden çizilmesi ihtiyacı gündeme gelmiş durumda.

GCHQ ile PRISM’in ilişkisi merak konusu

Bununla birlikte yapılan açıklamalara rağmen GCHQ’nun PRISM ile ilişkisi hâlâ soru işaretlerine neden oluyor. The Guardian’ın haberine göre, yapılan açıklama şüpheli isimlerin e-posta, web kullanımı ve diğer internet trafiği verilerini kapsıyor. Bununla birlikte ABD tarafından sunulan ve Britanyalı güvenlik servislerinin ilgisini çekecek istihbarattan söz edilmiyor. Özel iletişim içeriğine erişim bir yana PRISM ile tüm bilgilerin toplanması ve depolanmasından da açıklamada söz edilmiyor.
ETİKETLER : gchq isc prism
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun