Güvenlik 07 AĞUSTOS 2009 / 07:48

Khronos Group’tan yeni sürümler

Khronos Group Open Graphics Library sürüm 3.2, OpenGL ES ve WebGL 3D’yi duyurdu.

Khronos Group Open Graphics Library sürüm 3.2, OpenGL ES ve WebGL 3D’yi duyurdu.


Khronos Grup, bir süredir internet için üç boyutlu standart altyapı oluşturulması çalışması yürütüyor. Grup, bu yönde yeni sürümler duyurdu.  

Web GL 3D ile geliştiriciler JavaScript'ten 3D akseleratörlere direkt bağlantı kurabilecekler.  Geliştiriciler, Open GL ve Open L Es standartlarını destekleyen herhangi bir platformda bir browser ile 3D grafikleri yaratabilecekler.

Khronos'un sürümünü yayınladığı OpenGL ES'in ise özellikle cep telefonlarına yönelik geliştirildiği belirtiliyor. Örneğin yeni iPhone 3GS'nin kullanıcı arayüzü OpenGL ES'e tam destek sunuyor. Cep telefonu programcıları hem WebGL hem de OpenGL Es standartlarını Flash tabanlı uygulama ve animasyon geliştirmek için de kullanabilecekler.

Library 3.2 sürümü ise konsol ve PC oyunların gerçekçiliğini arttırmayı hedefliyor. OpenGL 3.2 GPU destekli fizik işlemlerini de destekliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun