Güvenlik 11 NİSAN 2011 / 14:32

Kaspersky: "Siber suçlardan gelen para diğer yasadışı gelirlere yetişti"

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri üretici Kaspersky Lab, siber suçlar aracılığıyla kazanılan gelirlerin uyuşturucu ve ruhsatsız silah ticareti gibi yasadışı aktivitelerle kazanılan paralarla, hatta kara para aklamayla karşılaştırılabilir duruma ulaştığını söylüyor. Kaspersky Lab yetkilileri, 2009 yılından bu yana kötü amaçlı yazılım programlarının kullanıcıların özel bilgilerini çalma oranının yüzde 100’den fazla bir artış gösterdiğini belirtiyor. Uzmanlar, Kaspersky Lab veri tabanına ulaşan Truva atı yazılımı sayısının 2010’da 25 bini geçtiğini ve bu sayının 2006’ya oranla 5 kat daha fazla olduğunu vurguluyor.

Kaspersky Lab uzmanlarına göre İnternet kullanıcılarının belirli sosyal ağlara veya çevrimiçi kaynaklara yönelmesi, dolandırıcıların dikkatini bu alanlara yöneltiyor. Buna paralel olarak PayPal, Amazon, Yandex, MasterCard, Facebook ve MySpace gibi popüler siteler 2010’un en çok saldırıya uğrayan sosyal ağları arasında yer alıyor. Çalınmış Facebook hesaplarının değeri karaborsada yüzlerce dolara kadar yükseliyor.

Kaspersky Lab Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Stefan Tanase, kullanıcıların kişisel bilgilerini nasıl koruyabileceklerini şöyle açıklıyor:

• Tescilli güvenlik çözümleri kullanmaya özen gösterin.
• Bilgisayarınızı veya akıllı telefonlarınızı güvenli ortamlarda kullanmaya dikkat EDİN, umumi bilgisayarları kullanmayın.
• Bilgi ve aktarma kanallarının şifrelemesini açın.
• Düzenli olarak bilgilerinizi yedekleyin.
• Hassas bilgilerinizi eş düzey ağlar aracılığıyla paylaşmayın.
• Çocuklarınızın internet güvenliği konusunda bilgi sahibi olduğundan emin olun.Bu arada hazır haber ucundan köşesinden ilgiliyken, Smooth Criminal'in o muhteşem klibini hatırlamayan var mıdır aramızda?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun