Güvenlik 24 ŞUBAT 2012 / 15:56

Kaspersky Lab uyardı: Günde 780 yazılım banka şifrelerinizi ele geçirmek için saldırıyor!

Günde 780 yazılım banka hesaplarınıza saldırıyor

Kaspersky Lab, kullanıcıların çevrimiçi banka bilgilerini çalmak üzere her gün 780 adet kötü amaçlı yazılımın tespit edildiğini açıkladı. Kullanıcıları gizli bilgilerini ve bu tip bilgileri isteyen çevrimiçi belgeler konusunda uyaran Kaspersky Lab, son 3 ay içerisinde her gün 200 farklı kullanıcının bilgisayarında Truva atı yazılımı (Trojan) tespit edildiğini açıkladı. Şirket her gün hassas finansal bilgileri hedef alan 780 yeni zararlı program tespit ediyor. İşin vahim yanı, bu sayının tespit edilen kötü yazılım sayısının sadece yüzde 1.1’i olması.

Ocak ayında Kaspersky Lab uzmanları tarafından keşfedilen Trojan-Banker.MSIL.MultiPhishing.gen isimli programın, Santander, HSBC Bank UK, Metro Bank, Bank of Scotland, Lloyds TSB ve Barclays gibi sayısız bankanın hesabını çalmak üzere üretildiği açıklandı.

Brezilya en çok hedef alınan ülkeler listesinde yüzde 16.9 ile ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi yüzde 15.8 ve yüzde 10.8 ile Rusya ve Çin takip ediyor.

Biraz da sistemin işleyişinden söz edersek, sisteme giren Trojan çalışmaya başlamak için çevrimiçi bankacılık servisini bekliyor. Ardından, ilgili bankadan geliyormuş gibi görünen bir doğrulama formu görünümünde pencere açılıyor. Girilen bilgilerin hatalı olup olmadığını dahi kontrol eden Trojan, işini şansa bırakmıyor.

Bu işlemlerin sonucunda dolandırıcılar kurbanın banka hesabına tam erişimi sağlayan bilgileri ele geçirmiş oluyorlar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun