Güvenlik 11 KASIM 2015 / 15:20

Kaspersky Internet Security Çoklu Cihaz 2016 piyasada

Kaspersky Lab, Kaspersky Internet Security – çoklu cihaz 2016'nın yeni sürümünü pazara sunuyor.

Tüketici BT Güvenliği Riskleri Araştırması'nın gösterdiğine göre, çevrimiçi güvenlikleri konusunda endişe duyan Internet kullanıcılarının sayısı, geçen yıldan bu yana ciddi oranda arttı. Türk kullanıcıların %65'i birinin kişisel dosyalarına erişebileceğinden endişe ederken %57'si cihazlarında kendileri hakkında bilgi toplayan programlar olabileceği kaygısını yaşıyor ve Türkiye'deki katılımcıların %52'si web kameralarına güvenmiyor – kameraların cihaz sahiplerini gözetlemek için sıklıkla kullanıldığı biliniyor. Bütün bu sorunlar, kullanıcıların cihazları üzerindeki güvenliğini sağlamanın yeni yollarını bulmak için güvenlik çözümleri gerektiriyor. Kaspersky Internet Security çoklu cihaz 2016'nın yeni sürümleri, bu fikir doğrultusunda ve yeni güvenlik koruma teknolojilerini bünyelerinde toplayarak tasarlandı.

Sosyal ağlar, reklamcılık ve analitik acenteleri, sık sık kullanıcıların tarayıcı faaliyetleri, konumları, arama geçmişleri, vb. hakkında bilgi talep ediyor. Bu bilgilere tarayıcı yoluyla ulaşıyorlar, bunları yeniden satabiliyorlar ve kullanıcıya içerik açısından hedefli reklamlar gösteriyorlar. Private Browsing (Özel Tarama), bu tür verileri Internet trafiğinden kaldırıyor ve engellenen talepleri özel bir eklenti aracılığıyla kullanıcıya rapor ediyor (Mozilla Firefox, Internet Explorer ve Google Chrome için mevcut). Kaspersky Lab’ın teknolojisi, tarayıcılara dahil edilen diğer araçlardan farklı: ürün, kullanıcıların çerez dosyaları aracılığıyla tanımlanmasını önlemekten ya da kullanıcıları takip edebilecek verileri aktarmak istemediğini siteler konusunda uyarı yapmaktan çok daha fazlasını yapıyor; bu verilerin cihazı terk etmeyeceğini garanti ediyor.

Ücretsiz yazılım kurulduğu zaman ilave uzantıların kullanıcının bilgisi olmadan kullanıcı cihazına dahil edilmesi de oldukça yaygın bir durum. Bu değişiklikler, tarayıcı ana sayfasını ya da varsayılan arama motorunu etkileyebiliyor veya ekstra eklentiler ve / veya uzantılar vb. kurabiliyor. Bunun yanı sıra, ağ ve sistem yapılandırmaları cihaz sahibinin onayı olmadan değiştirilebiliyor. Bazı eklentiler ve uzantılar, kullanıcılar ile kullanıcıların çevrimiçi hareketleri konusunda bilgi topladığı ve bu bilgileri farklı amaçlarla kullandığı için, bütün bu öğeler kullanıcı güvenliğini suiistimal etme potansiyeli taşıyor. Change Control, bu tür değişiklikler yapmaya çalışan herhangi bir işlemi tespit ediyor, kullanıcıya rapor ediyor ve işleme izin verilmesi yoksa işlemin engellenmesi mi gerektiğini soruyor.

Buna ek olarak, güncellenen Privacy Cleaner aracı; tarayıcı geçmişi, açılan en son belgelerin listesi, vb. gibi kullanıcı faaliyetlerinin bütün izlerinin bir Windows bilgisayardan kaldırılmasına yardım ediyor. Bunun yanı sıra, Webcam Protection özelliği, web kamerası görüntülerinin gönderilmesini engelliyor; yasal uygulamalar tarafından erişildiği zaman kullanıcıları bilgilendiriyor ve kameraya bütün erişimi engelleme olanağı sunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun