Güvenlik 21 TEMMUZ 2016 / 15:32

Kaspersky'den güvenlik eğitimi ürünleri

Kaspersky Lab'ın Güvenlik Farkındalığı Eğitimi ürün serisi Türkiye’deki kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Kaspersky’nin yeni ürün serisi, siber güvenlik kültürü oluşturup çalışanlara doğru motivasyon ve siber tehditleri algılamak için temel bilgileri sunarak, şirketlerin bütünsel güvenliklerini iyileştirmeyi hedefliyor. Güvenlik Farkındalığı Eğitim ürünleri her düzeyden çalışanı kapsıyor. Yapılan araştırmaya göre, bilgisayar temelli interaktif eğitim; bilgilerin günlük iş hayatında kullanılma olasılığını yüzde 93 arttırıyor, güvenlik olaylarını yüzde 90’a kadar azaltılıyor. Araştırma sonuçları işyerleri ve çalışanlar için veri güvenliği farkındalığı yaratılmasının önemine vurgu yapıyor.

Hedeflenmiş saldırılar ve fidye yazılım virüsleri gibi en şiddetli tehditleri de içeren siber güvenlik sorunlarının çoğu, insan kaynaklı hatalardan meydana geliyor. Ortalama olarak girişimler, güvenlik ihlali sonrası iyileşme sürecinde 551 bin dolar öderken, küçük-orta ölçekli firmalar 38 bin dolar ödüyor. E-dolandırıcılık gibi insandan kaynaklı tehditler, parasal kayıp açısından bakıldığında en zararlı siber güvenlik olayları listesinde ilk 10’da yer alıyor. Güvenlik farkındalığı eğitimi verildiğinde BT personeli üstündeki yük azalıyor, firmalara kurumsal bilgi bankasını koruma konusunda yardım sağlanıyor ve eğitim güvenlik olayları kaynaklı kayıpların sayısını azaltıyor.

Kaspersky Lab Güvenlik Farkındalığı Eğitim Programı Müdürü Slava Borilin: “Güvenlik farkındalığı kurumların siber direnç stratejilerinin önemli bir kısmını oluştursa da, CISO’ların (bilişim güvenlik kurulu başkanları) yüzde 80’i, olayların gidişatından memnun değil. Kaçınmamız gereken en kötü senaryo, çalışanların bu güvenlik eğitimini bir yangın tatbikatı gibi sıkıcı, zaten bariz, kaçınılmaz, motivasyonsuz yapılan eğitimler olarak görmesi. Bizim eğitime yaklaşımımız farklı. Tehdit araştırma uzmanlığımıza dayanıyor olsa da, eğitimler temelde insan psikolojisine odaklanıyor. Eğitimler katılımcıyla etkileşimde olacak ve katılımcıyı heyecanlandıracak şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda yönetim seviyelerine göre personelin değişik beklentilerini de dikkate alıyoruz. Sonuç olarak, eğitimi alan kişiyle etkileşimde olan, son oyunlaştırma teknolojileriyle yapılmış, kurumsal güvenliği sağlama konusunda gerçek ölçülebilir sonuçlar veren eğitim programları sunuyoruz,” şeklinde yorumda bulundu.   

Kaspersky Lab’in güvenlik farkındalığı eğitimi üç ürünü kapsıyor. Üst düzey yönetim için tasarlanan Kaspersky Interactive Protection Simulation (Kaspersky Etkileşimli Koruma Simülasyonu), yöneticilerin kendi seviyelerindeki siber güvenlik sorunlarıyla nasıl başa çıkmaları gerektiğini, BT güvenlik ve iş birimleriyle nasıl işbirliği yapılacağı yönünde eğitim sunuyor. Bunun yanında güvenlik sorunlarının yaratabileceği potansiyel kayıpların hesaplanabilmesi için bilgiler içeriyor. 

Özellikle girişimlere yönelik tasarlanan bilgisayar temelli eğitim modüllerini içeren CyberSafety Management Games Training (SiberGüvenlik Yönetimi Oyun Eğitimi), gerçek siber tehditler konusunda temel düzeyde bilgi sunarak şirketi bu tehditlerden nasıl korumak gerektiğini öğretiyor.
Tüm çalışanlara yönelik tasarlanan Employee Skills Training Platform (Çalışan Becerisi Eğitim Platformu), ise mevcut personelin siber güvenlik becerilerini ve bilgisini değerlendiriyor; anti-e-dolandırıcılık, fiziksel ve akıllı telefon güvenliği, veri koruması, internette güvenli dolaşma gibi kurumsal güvenliğin ana yaklaşımlarını anlamalarını sağlıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun