Güvenlik 17 ŞUBAT 2015 / 15:58

Kaspersky: ABD 30 ülkeyi takip ediyor

Kaspersky’nin yaptığı araştırma, ABD’nin istihbarat faaliyetlerini ortaya çıkardı. Güvenlik şirketinin iddiasına göre aralarında Toshiba, IBM ve Samsung gibi teknoloji devlerinin ürettiği sabit disklerde ABD istihbaratına ait casus yazılımlara rastlandı.Rusya merkezli güvenlik yazılım şirketi Kaspersky, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA), sabit disklerdeki bir casus yazılım aracılığıyla 30 ülkedeki kullanıcıların bilgisayarlarından bilgi topladığını öne sürdü. Buna göre NSA, Western Digital, Seagate, Toshiba, IBM ve Samsung gibi şirketlerin ürettiği sabit disklere, üretim aşamasında casus yazılımlar yüklendi. Bu yazılım yardımıyla 30 kadar ülkedeki kullanıcıların bilgisayarlarına sızmayı başaran NSA, bu kullanıcıların tüm verilerine ulaştı.

Kaspersky tarafından yapılan açıklamada, bahsi geçen yazılıma sahip sabit disklerin aralarında İran, Rusya, Çin ve Afganistan gibi ülkelerdeki bilgisayarlarda yer aldığı belirtilirken, şirket bu bilgisayarlardaki casus programın bilgi akış trafiğini de anlık olarak izlediğini açıkladı.

NSA eski çalışanı itirafta bulundu

Adını gizleyen NSA eski çalışanlarından bir tanesi, sabit disklere yerleştirilen casus yazılımın varlığını doğrularken, bahsi geçen yazılımın son kullanıcılara yönelik bilgisayarlardan ziyade hükümet ve askeri kurumlar, iletişim ve telekomünikasyon şirketleri, bankalar, enerji  ve nükleer araştırmalar alanında faaliyetler sürdüren şirketler ve medya şirketlerine ait bilgisayarlarda yer aldığı açıklandı.

NSA tarafı ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, Western Digital ve Seagate böyle bir yazılımın varlığından habersiz olduklarını duyurdular. Toshiba, Samsung ve IBM gibi şirketler ise NSA gibi sessiz kalmayı tercih ettiler.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun