Güvenlik 06 HAZİRAN 2011 / 12:29

Kaspersky 2012’ye hazır

Rus güvenlik şirketi önümüzdeki yılın güvenlik yazılımlarını erkenden piyasaya sürüyor. Son zamanlarda artan siber tehditlere karşı, kendi laboratuvarlarında geliştirdiği internet güvenliği ve anti-virüs yazılımlarının 2012 versiyonlarını erkenden piyasaya süren Kaspersky, yeni ürünlerini Moskova'da düzenlediği ve EEMEA bölgesinden çok sayıda yöneticinin katıldığı bir basın toplantısıyla tanıttı.

Kaspersky, KAV / KIS 2012 (Kaspersky Anti-Virus / Kaspersky Internet Security 2012) ürünlerinde bulut altyapısına, sosyal ağlar ve ebeveyn kontrolüne yönelik olarak sunduğu özelliklerin yanı sıra mevcut özellikleri de yükseltiyor.

URL ve bulut güvenliği

Eski sürümde bulunan URL Advisor özelliği Internet Explorer, FireFox ve Chrome tarayıcılarının son sürümlerinde de desteklenmeye başlanıyor. Böylece yazılım birçok kullanıcıyı tuzağa düşüren ciddi birer tehlike olan kötü amaçlı URL’lere yönelmenizi engelliyor.

[caption id="attachment_27455" align="alignleft" width="455" caption="Ebeveyn kontrolü sayesinde çocuğunuzun sosyal ağlardaki tüm iletişimini kontrol altına alabiliyorsunuz."][/caption]

Bunun yanı sıra internetten indirdiğiniz dosyaların güvenilirliğinden emin olmanızı sağlayan File Advisor da yeni bir özellik. İnternetten indirdiğiniz bir dosyaya sağ tıklayarak dosyanın güvenilir olup olmadığını Kaspersky’den öğreniyorsunuz. Bu sayede kara listedeki bir dosyayı indirmediğinize emin oluyorsunuz.

KIS 2012’de bulut ile ilgili birçok özellik göze çarpıyor. Bunların başında ise bulut teknolojisini kullanan yazılımların takibi geliyor. Özellik yazılımın bilgisayarınızdan kişisel bilgi çalmasına engel oluyor. Ayrıca bulut’tan gelen kötü spam’ler de yeni ürünlerde kolayca engelleniyor.

Çocuğunuz Facebook’da ne yapıyor?

KIS içerisinde gelen ebeveyn kontrolü özelliği 2012 sürümünde güçlendiriliyor. Yeni sürümde sosyal ağlar konusunda sıkı bir takip sistemi geliyor. Bu sistem çocuğuzun bilgisyar üzerindeki her türlü hareketini takip ediyor.

Bilgisayar sizin kullanıcı adınız altında korumaya aldığınız çocuğunuzun hesabı üzerinden açıldığında kayıt başlıyor. Siz ise kendi hesabınızı açarak kayda aldığınız kullanıcının sosyal ağlar üzerinden alınan, gönderilen mesajları, MSN yazışmalarını ve Twit’leri anında görebiliyorsunuz. Bu da size çocuğunuzun güvenilir olmayan kişilerle temas kurmasını engelleyebilme şansı veriyor.

Kaspersky Lab’de neler oluyor?

Düzenlenen tanıtım toplantısı öncesinde ise Kaspersky Lab'in merkez ofisinin ve Ar-Ge laboratuarlarının bulunduğu yerleşke basına tanıtıldı. Yüzlerce kişinin çalıştığı laboratuarda Kaspersky’nin tehditlere karşı mücadele yöntemleri anlatıldı.

Dünyanın her yerinden gönüllülerin de içinde bulunduğu tehdit avcılığının ciddiyeti laboratuar içerisindeki sistemlerde de açıkça görülüyor. Aşağıdaki videoda yer alan TV, tehdit izleme birimi tarafından dünyanın herhangi bir bölgesinde gelişen ve yayılan tehditleri anlık olarak ekrana getiriyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qjFwt5-qPz0[/youtube]

KIS ve KAV 2012 ürünlerinin tanıtım toplantısının ve Kaspersky Lab'in fotoğraf galerisi ise aşağıda bulunuyor.

[gallery]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun