Güvenlik 05 MART 2012 / 15:53

Kapsamlı güvenlik teknolojilerini kullanmayan şirketler siber saldırı riski altında

Symantec son nokta güvenliğinin önemini vurguladı

Symantec, son nokta güvenliğine etkin olarak yoğunlaşan ve yoğunlaşmayan kurumların arasındaki önemli farkların ortaya konduğu 2012 Endpoint Security En İyi Uygulamalar Araştırması’nın sonuçlarını yayınladı. Üst düzey kurumların saldırılarla daha iyi başa çıktığını vurgulayan araştırmada, bu kurumların diğer kurumlara oranla 3,5 kat daha az aksama yaşadığı belirtiliyor. Bunun yanı sıra daha düşük seviyedeki şirketlerin yaşadığı aksamaların yalnızca yüzde 21’ini yaşadığı belirtiyor.

Kurumların aldığı önlemler, politikalar ve prosedürler üst düzey ve daha düşük segmentleri altında karşılaştıran araştırmaya göre, üst düzey kurumların 6 kat daha fazla virüs ve casus yazılım koruma önlemi aldığı ortaya çıktı. Ayrıca, üst düzey organizasyonlaın izinsiz giriş tespiti önlemini diğer şirketlere kıyasla 5 kat daha fazla benimsediğini vurguluyor.

470 bin dolar maliyet

Son 12 ayda kurumların yüzde 81’inin siber saldırılarla karşılaştığını ve bu saldırıların yüzde 64’ünün etkisinin oldukça yüksek olduğunu ortaya koyan araştırma, ortalama bir kuruma 12 ay boyunca getirdiği maliyetin 470 bin dolar civarında olduğunu belirtiyor.

Araştırma sonuçlarıyla ilgili konuşan Symantec Güneydoğu Avrupa ve Türkiye, Bölge Teknoloji Müdürü A. Burak Sağdıç, 2012 Endpoint Security En İyi Uygulamalar araştırmasının, kurumların güvenlik yapılarını geliştirdiklerinde elde edecekleri faydalara dair önemli fikirler verdiğini vurguladı. Günümüzün siber suçlularının daha sinsi olduğunu söyleyen Sağdıç, şirketlerin risklerini değerlendirip onları en düşük seviyeye indirecek adımları atarak risklerin ve başarılı olan bir siber saldırının olumsuz etkilerini azaltabileceklerini belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun