Güvenlik 10 MAYIS 2010 / 08:53

Kablosuz iletişimde yeni sayfa CleanAir ile açılıyor

CleanAir, kızılötesi radyo dalgaları ile çakışmanın önüne geçerek kablosuz ağları güvenilir kılıyor.

CleanAir, kızılötesi radyo dalgaları ile çakışmanın önüne geçerek kablosuz ağları güvenilir kılıyor.


Cisco, işyerlerinin mobil çalışma ortamlarına dönüşümünü hızlandıracak yeni ürün, ağ ve destek hizmetlerini duyurdu. Şirket güvenlik, ağ erişimi ve ağ servisleri alanlarında duyurduğu ‘Sınırsız Ağ' mimarisi kapsamında yer alan ‘Sınırsız Mobilite' çözümleri ile bilgiye erişimi mümkün kılıyor. Tanıtımı yapılan yeni CleanAir teknolojisi ve Cisco Aironet 3500 serisi erişim noktaları, kurumlara mobilite deneyimi sunuyor.

Cisco'nun ABD'de 600'ün üzerindeki şirket ile yaptırdığı araştırmaya katılanların yüzde 78'i kablosuz ağların operasyonlarını sürdürmede kritik bir önem taşıdığını belirtiyor. Araştırmaya katılanlar ayrıca kablosuz ağların performansına yönelik yaşanan en büyük problemin çakışmalar olduğuna dikkat çekiyor. Cisco'nun yeni CleanAir teknolojisi, kablosuz ağlarda yaşanabilecek bu çakışmaların önüne geçiyor. Patentli CleanAir Application-Specific Integrated Circuit (ASIC) olarak adlandırılan ‘uygulamaya özel bütünleşik devre' ile erişim noktalarını birleştiren bu çözüm, kablosuz çakışmaların etkisini saptayıp sınıflandırıyor ve azaltıyor.

Kablosuz telefonlardan, kablosuz video kameralara, mikrodalga fırınlardan bluetoothlu cihazlara kadar 20'nin üzerindeki farklı çakışma kaynağını kesin olarak saptayıp sınıflandırabilen CleanAir teknolojisi, kablosuz sinyali çakışmadan etkilenmeyen spektruma kaydırarak 30 saniye gibi kısa bir süre içerisinde çözüm sağlıyor.

CleanAir teknolojisine sahip olan Cisco Aironet 3500 ise sektördeki donanım bazlı spektrum ayarlayabilme özelliğine sahip olan bir erişim noktası. Cisco Unified Wireless Network yazılımının yeni duyurulan 7.0 versiyonu, Cisco Wireless Control System, 3300 serisi Mobility Service Engine ve tüm Cisco kablosuz denetleyicilere CleanAir teknolojisinin özelliklerini bütünleştirmeye imkan tanıyor.