Güvenlik 19 EYLÜL 2011 / 14:17

Japon savunma hatlarına girildi, güdümlü füze planları ele geçirildi

Japon savunma hatlarına 8 çeşit virüsle saldırdılar

Japonya’nın en büyük savunma ürünleri yüklenicisi Mitsubishi Heavy Industries Ltd, yaptığı açıklamada, haklayıcıların bilgisayarlarına giriş yaptığının tespit edildiğini bildirdi. Bir gazetede ise şirketin denizaltı, füze ve nükleer enerji üretim tesislerinin hedef alındığı bilgisine yer verildi. Reuters’in haberine göre şirket, yaptığı açıklamada Japonya savunma sanayine yönelik olarak ilk kez yaşanan bu siber saldırı sonucunda bazı bilgilerin çalınmış olabileceğini itiraf etti. Mitsubishi Heavy sözcüsü de, “IP adresleri gibi bazı sistem bilgilerinin sızdırıldığını gördük. Daha fazla ne gibi bilgilere erişim olabildiğini bilmiyoruz. Ama ürünlerimiz veya teknolojilerimize dair hayati verilerin emniyette olduğunu söyleyebiliriz” diyerek, şirketin siber saldırıyı ilk olarak 11 Ağustos’ta fark ettiğini vurguladı.

Lockheed Martin ve diğer ABD savunma sektörü yüklenicilerine yönelik çevrimiçi saldırıların ardından, Japonya savunma sektörünü ele alan ve geçtiğimiz ay yayınlanan bir rapor da siber saldırılara karşı dikkatli olunması uyarısında bulunmuştu. Söz konusu saldırıların merkezinin Çin olduğuna dair şüpheler de vardı.

Yomiuri gazetesi ise şirketin Tokyo'daki merkezinin yanı sıra, üretim ve Ar-Ge noktalarında virüs bulaşmış yaklaşık 80 bilgisayarın bulunduğunu bildirdi. Gazetenin isim vermediği bir kaynağa dayandırarak verdiği habere göre, bu tesislerden biri olan Kobe Shipyard'da halen denizaltılar inşa ediliyor ve nükleer güç merkezleri inşa etmekte kullanılan parçalar üretiliyor. Nagasaki Shipyard ise eskort gemileri üretiyor. Nagoya fabrikasında da güdümlü füze ve roket motoru üretiliyor.

En az 8 farklı virüsle saldırmışlar

Yomiuri gazetesinin haberine göre, Mitsubishi Heavy’nin ana ofisi ve üretim noktalarında enfekte olmuş bilgisayar donanımından kilit bilgileri çalan Truva atı da dahil olmak üzere en az 8 farklı türde bilgisayar virüsü bulundu.

Mitsubishi Heavy, ülkenin en büyük savunma sanayi yüklenicisi konumunda. Şirket Mart ayına kadar geçen 1 yıllık süreçte Japonya Savunma Bakanlığı’ndan 3,4 milyar dolar değerinde 215 anlaşmayı kazandı, yani bakanlığın söz konusu dönemdeki harcamalarının neredeyse dörtte birini üstlenmiş oldu. Bu anlaşmalara konu olan silahlar arasında karadan havaya Patriot füzeler ve AIM-7 Sparrow havadan havaya füzeler de var. Bu arada şirket, Boeing ile de yakın çalışma yürütüyor ve şirketin 787 Dreamliner jetleri için kanat üretiyor.

Siber analist Andrew Davies, bunun Japonya’nın tespit ettiği muhtemelen ilk haklama saldırısı olduğunu belirterek, “Bu, büyük ABD savunma şirketlerinde de çokça gördüğümüz bir şey. Japonya, dünyanın en sofistike konvansiyonel denizaltılarını üretiyor. Çok ilginç entegre çözümleri, kendi özel mekanik, elektronik ve kontrol sistemleri var. Bir Japon denizaltısının tasarımını ele geçirip haklama konumunda olmak çok çekici bir hamle olur” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun