Güvenlik 25 TEMMUZ 2011 / 17:32

İtalya ve Avusturya Anonymous’la çalkalanıyor

Haklayıcıların son hedefi İtalya siber polisi oldu. Haklayıcılar, bir İtalyan siber suç biriminin gigabaytlarca gizli dokümanlarını ortaya dökmeye başladı. Ayrıca Avusturya'daki kullanıcıların banka hesap bilgileri çalındı. Handan Aybars ve Evren Gülyaşar'ın haberi.Edinilen bilgilere göre, 8 GB büyüklüğündeki dosyalar, ülkenin kritik BT altyapısını denetleyen İtalyan CNAIPIC (National Computer Crime Center for Critical Infrastructure Protection) ağından alındı.

Bu verileri yayacağını açıklayan Anonymous, dosyaları ise bir ‘kaynaktan’ elde ettiğini söyledi. CNAIPIC’e yönelik saldırının, Anonymous’un İtalyan üyelerinin tutuklanmasına misilleme olduğu sanılıyor.

CNAIPIC’ten çalınan gizli belgelerin bazılarına linkler Pastebin web sitesine yerleştirildi. Anonymous’un iddiası, bu dosyaların CNAIPIC’in sunucularından alındığı şeklinde.

Dokümanlardaki bilgiler arasında Avustralya Savunma Bakanlığı, ABD Tarım Bakanlığı gibi devlet birimleri hakkında bilgiler yer alıyor. Ayrıca Gazprom, Exxon Mobil ve diğer birçok özel şirketle ilgili bilgiler de var.

Anonymous’un paylaştığı görseller de CNAIPIC’in yönetim yapısını ortaya koyuyor, çalışanların fotoğrafları ve elde edilen uzun bir doküman listesi alınan veriler arasında bulunuyor. CNAIPIC ise bu konuda henüz bir yorum yapmadı.

İtalya’nın siber suç bölümünden yetkililer Temmuz başında Anonymous üyesi olduğu şüphesiyle bir dizi baskın yapmış, sonuçta da üç kişi tutuklanmıştı.

Avusturya’da da Anonymous şüphesi

Avusturyalı yetkililerinin açıklamalarına göre, hackerlar televizyon sunucularından 214 bin dosyanın çalındı. Bu bilgilerin 96 bininde banka hesap bilgilerinin bulunduğu belirtildi.

Saldırının kendini “AustrAnon” olarak tanımlayan grup tarafından yapıldığı ifade edildi. Bilgileri çalınan müşterilerin bilgilendirileceği ve güvenlik önlemlerinin artırılacağı açıklandı.

Saldırıların dünyaca ün yapan hacker grubu Anonymous ile bağlantısı olduğuna inanılıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun