Güvenlik 26 OCAK 2010 / 09:47

İşte Apple'ın ilk tableti

Apple Tablet'in çıkmasına günler kala, 1983'teki ilk tablet konseptleri gün ışığına çıktı.

Apple Tablet'in çıkmasına günler kala, 1983'teki ilk tablet konseptleri gün ışığına çıktı.


Frog Design isimli endüstri tasarım şirketi geçmişe yolculuk yaparak, 1980'lere ait tabletlerin prototiplerini oluşturdu. İlk tablet, Snow White masalındaki cüceye gönderme olarak "Bashful" ismini almış. Bashful, Apple lle'nin yanında Apple'ın 1984'ten 1990'a kadar kullandığı Snow White endüstriyel tasarım dilinin bir uzantısı olarak oluşturulmuş. Frog Design şirketi ise 25 yıl önce tabletin neye benzediğini göstermek için arşivlerini tararken bazı fotoğrafları ortaya çıkardı ve tabletlerin maketlerini oluşturdu. Apple'ın çok konuşulan tabletinin çıkmasına günler kala, ilk tablet fotoğraflarının arşivden çıkması ise geçmişe yapılan hoş bir yolculuk oldu.

Bashful tabletin çeşitleri bir bağlı klavye ve bir disk sürücü içeriyor. Bazı tablet prototipleri sivri uçlu bir kalem iğnesine, bazıları ise tablete bağlı bir telefona sahip.

Bashful'un hiç piyasaya sunulmadığını hatırlatmakta fayda var. Tablet prototiplerinin hala Frog Design ya da Apple'ın arşivleri arasında yer alması ve hiç gün yüzüne çıkmamış olması da muhtemel.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun