Güvenlik 03 OCAK 2013 / 11:13

İsrail gençleri 'siber savaş' konusunda eğitecek

İsrail gençleri 'siber savaş' konusunda eğitecek

İsrail, gün geçtikçe artan dijital tehditlere karşı  “dijital bir demir kubbe” planını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu tarafından açıklanan program, ülkenin iç yapısı ve önemli tesislerini siber suçlular ve virüslerden korumayı amaçlıyor. Program kapsamında 16-18 yaş arası okullarında çok başarılı olan gençler, siber savaş konusunda 3 yıl boyunca eğitim alacaklar.

İsrail’in hayati sistemlerinin sürekli saldırı tehditi altında olduğunu belirten Netenyahu, önlem alınmadığı takdirde bu saldırıların ülkenin tüm altyapısını sarabileceğini söyledi. Programla birlikte eğitim alacak öğrencileri “geleceğin koruyucuları” olarak nitelendiren Netenyahu, bu gençlerin kuracağı demir kubbeyle birlikte ülkenin altyapısının güvence altına alınacağının altını çizdi.

İsrail’in hayata geçirdiği program, dünyada birçok ülke tarafından benimseniyor. Özellikle ABD, Çin, Rusya ve İran gibi ülkeler tehdit altında olan hayati tesisleri sebebiyle dijital güvenliğe her geçen gün daha fazla yatırım yapıyorlar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun