Güvenlik 30 OCAK 2013 / 15:04

İsrail askerlerini "siber savaşa" hazırlıyor

İsrail askerlerini "siber savaşa" hazırlıyor

İsrail Silahlı Kuvvetleri, geleneksel silahlar ve savaşların yanı sıra, askerlerini siber savaş konusunda eğiterek, siber saldırgan ve sanal düşmanlara karşı ülkeyi koruma altına alacak. Bilindiği gibi Ocak ayı başında İsrail, dijital bir demir kubbe kurmak için özel bir ekip kurma planını hayata geçirmişti. 

Bloomberg’de yayınlanan habere göre , İsrail’de yaklaşık bir senedir faaliyet gösteren Ulusal Siber Büro dahilinde siber korunma konusunda üniformalı askerlerden oluşan bir ekip yetiştiriliyor. Haklayıcıları ve sanal düşmanları takip ederek devlet sitelerine yönelik siber saldırıları engellemekle görevli olacak olan ekip hakkında konuşan Ulusal Siber Büro'nun sivil kısmının başkanı Rami Efrati konu ile ilgili şunları söyledi:
“Siber güvenlik alanında iler gelen ülkelerden bir tanesi olmak için mümkün olduğunca hızlı davranmalıyız. Ulusal anlamda bir büyüme aracı olacak siber güvenlik konusunda İsrailin lider olduğunu herkese göstermeliyiz.”

Başbakan Benjamin Netanyahu’nun da bu konudaki desteklerinin mevcut olduğu ve devlet kaynaklarından çeşitli destekler olduğu açıklandı. Geçtiğimiz aylarda İsrail'e yönelik gerçekleştirilen siber saldırılardan İran ve müttefiklerini sorumlu tutan Netanyahu’ya cevap olarak İran da, 2011 senesinde İsrail ve ABD’nin birlik olarak, İran’ın nükleer programını sabote etmek için bilgisayar sistemlerine saldırılarda bulunduğunu açıklamıştı.

Tel Aviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü Başkanı Amos Yadlin ise siber güvenliğin üç aşamalı olduğunu ve bu aşamaların saldırı, savunma ve istihbarat ayaklarından oluştuğunu belirtti. Bu ayaklardan bir tanesi üzerine çalışıldığı zaman diğer ikisi hakkında da bilgi sahibi olmanın zorunluğu olduğunu dile getiren Yadlin, siber ortamda nasıl saldırı yapılacağını bilmeden savunma yapmayı öğrenmenin mümkün olmayacağını belirtti.

En fazla İsrail'e ait ağlar saldırı alıyor

New York merkezli güvenlik danışmanı Soufan Group’un 14 Ocak’taki raporuna göre İsrail'e ait olan ağların dünyada en çok siber saldırıya maruz kalan ağlar olduğu belirtildi. Raporda günlük saldırı sayısının 10 bin civarında olduğu ve 5 bin civarında İsrail subayının cep telefonunun Hamas tarafından haklandığı belirtildi. Bunun yanında eSecurity Planet’in açıklamasına göre kendine ‘Yourikan’ adını veren İsrailli bir haklayıcı ise, Filistinli internet servis sağlayıcısı bir şirket olan Palnet’in müşterilerine ait kredi kartlarının bilgilerini ele geçirip bunları yayınladığı belirtilmişti.

Orta Doğu'daki bu durumla ilgili olarak ‘Terror on the Internet: The New Arena, The New Challenges’ isimli kitabın yazarı Haifa Üniversitesi’nde görevli Profesör Gabi Weimann ise 10 yılın üzerinde bir zamandır Ortadoğu’da bu tarz sanal yumruklaşmaların devam ettiğini belirtti.

Kasım ayında Ynet’te yayınlanan haberler göre ise İsrail ordusunun siber saldırı konusunda kullanılmak üzere yaklaşık 537 milyon dolar kaynak ayırdığı, Eylül ayında Channel 2’de yayınlanan başka bir haberde ise ordunun bu birimdeki personel sayısını iki katına çıkartmak istediği iddia edilmişti. İsrail ordusu ise bu konuda görüş belirtmekten kaçınmıştı.Siber saldırılar savaşlarda belirleyici olacak

Tel Aviv Üniversitesi'nden Yadlin’in belirttiğine göre ise siber saldırılar en geç 10 sene içerisinde fiziki savaşlarda belirleyici bir unsur olarak rol almaya başlayacak. İsrail'deki siber savaş teknolojileri ile ilgili projelerin finansörlüğünü yapan 900 milyon dolarlık Jaruselam Venture Partners’ın Kurucusu Eral Margalit ise İsrail’in bu konuda yapması gereken bir çok şey olduğunu belirtti. Çalışmalar kapsamında büro tarafından, 50 milyon İsrail şekeli eğitim projelerine, 80 milyon İsrail şekeli ise bilgisayar güvenliği üzerine proje geliştiren şirketlere yardım yapıldığı duyuruldu.

Siber savaş konusunda eğitilen 150 öğrenci bulunduğunu belirten Efrati, bu yıl içinde bu sayının katlanacağını belirtti. Bu öğrencilerin ise ordunun istihbarat birimlerinde eğitim gördüğü açıklandı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun