Güvenlik 20 TEMMUZ 2011 / 11:45

İşletmelerin yüzde 30’u saldırı korkusu altında

BT alanında yapılan ‘güvenlik riskleri’ konulu araştırmanın sonuçlarına göre işletmelerin yüzde 30’ü siber saldırılarda özellikle hedef alındıklarını düşünüyor.Kaspersky Lab tarafından araştırma ajansı B2B International’a yaptırdığı ‘BT Güvenlik Riskleri’ araştırma sonuçlarına göre şirketlerin yüzde 30’u siber saldırılarda özellikle hedeflendiklerini düşünüyor. Toplam 11 ülkeden 1,300 BT profesyonelin katıldığı araştırma sonuçlarına göre son 12 aylık dönemde işletmelerin yüzde 61’inin yaşadığı ortak tehlike ise kötü amaçlı yazılımların bulaşması.

İşletmeleri hedef alan diğer siber saldırı çeşitleri arasında ise spam, e-dolandırıcılık, ağlara izinsiz girme ve hizmet engelleme yer alıyor. Şirketlerin yüzde 9’unun BT güvenliklerini hedefleyen en az bir saldırıya maruz kaldıklarını itiraf ettiği araştırmanın en dikkat çekici sonucu ise işletmelerin yaklaşık üçte birinin siber saldırıların hedefinde olduklarını düşünmesi oldu.

Kaspersky Lab CEO’su Eugene Kaspersky, “Hedefli saldırıları organize etmek oldukça zaman alıyor. Bu yüzdenin daha yüksek olmamasının tek sebebi, saldırıların gizli kalacak şekilde tasarlanmış olması. Bu nedenle şirketler bu saldırıları çoğu zaman farketmiyor” dedi.

Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırma sonuçlarının tam metnini buradan indirebilirsiniz.